Prangli põhikooli õpilased võtsid osa Maaeluministeeriumi koolinoorte kalaroogade kokanduskonkursist ja tõid vanaema tursakotlettide retseptiga koju peaauhinna.
Veidi üle kuu kestnud konkurss pälvis üle Eesti laialdast osavõttu. Lastelt ja nende juhendajatelt laekus ühtekokku 244 retsepti.
Maaeluministeeriumi “Kala kõlab hästi” maskott loosis esmaspäeval välja kaks seltskonda, kes Pärnu Estonia Resort Hotel & Spa restorani Noot kokanduskoolitusele saadetakse. Üheks võitjakooliks osutus Prangli põhikool, kelle roog tõi esile vanaema algatatud kodused traditsioonid. Seega, kes soovib neid hõrgutisi proovida, peab sõitma Pranglile või kutsuma noored mandrile.
Mandrile noored ka peagi suunduvad, sest juba varsti avaneb neil võimalus oma kokkamisoskusi peakokk Rudolf Visnapuu juhendamisel arendada. Roogade valmistamise filmib üles professionaalne meeskond – seega võib just siit sündida uus kokanduskanal või saada tuule purjedesse telekokk.
Vanaema retseptist ammutatud inspiratsioon
Peaauhinna võit tuli Prangli noortele suure üllatusena. “Emotsioonid olid vaid positiivsed, sest on ütlemata tore, kui saad osalemise eest tunnustuse,” muljetas Prangli põhikooli noormees Hannes. “Emotsioone on seinast seina. Ei tea ju täpselt, mis ees ootab, aga põnev on koos saarepealt mandrile sõita ja midagi uut kogeda,” tõdes ta.
Idee pakkus välja õpetaja, kes konkursi kohta telerist kuulis ja sellest õpilastele rääkis. Noortel paluti välja mõelda üks maitsev ja ühtlasi põnev retsept. “Kuna meil on juba aastaid olnud kokandusring, siis mõtlesime sama seltskonnaga ka selle ette võtta ja üheskoos kalarooga valmistada,” sõnas Hannes, kelle sõnul oli retsepti välja mõtlemine paras ettevõtmine, sest ise olid nad tuttavad vaid üksikute kalaroogadega.
“Pidime uurima, millist kohalikku kala saarel sellisel hooajal leidub. Meile kõigile maitseb suitsukala, aga seda oleks talvel teha olnud keeruline. Valikus olid ka kilud ja räimed, aga need pole just meie lemmikud ja tundusid pisut liiga tavalised.” Kuna Eestis saab võrdlemisi vähestes kohtades turska püüda ja Prangli vetes on seda viimasel ajal palju liikumas, valiti välja just tursk. “Igas peres on muidugi oma tursakotleti retsept ja ka meie kohandasime veidi oma maitse järgi vanaema käest saadud varianti,” rääkis noormees.
Filmimine oli Hannese sõnul omaette katsumus: “Kõik ajas naerma ja mõnda asja pidime lausa mitu korda filmima. Lõpuks saime aga hakkama ja õpetaja aitas meil video kokku monteerida.” Kuigi noormehe sõnul pakutakse koolis kala pigem harva, on pakutavad toidud siiski väga maitsvad ja kalaroad pole Prangli noortele sugugi võõrad.
Kala valmistamiseks leidub lõputult võimalusi
“Kala kõlab hästi” kampaania sai ellu kutsutud, et tõsta teadlikkust kala kasulikest omadustest ning aidata kaasa Eesti kui mereriigi elanike kala tarbimisele.
Ehkki nüüdne kokanduskonkurss oli otseselt suunatud 1.-9. klasside õpilastele, rõhutab Maaeluministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Iiris Saluri, et algatusega sooviti kaasata märksa laiemaid seltskondi. „Lapse- ja isegi esivanematel on järeltulevate põlvede oskuste ja harjumuste kujundamisel hindamatu roll. Nende eeskuju ja nutikus kutsub kindlasti ka kalatoodete tohutult rikkalike võimalusi avastama. Ei ole ju üldse oluline, kas kala praadida, valmistada hautist, suppi või kastet, vaid et roog saaks lapsele maitsev.“
Oma eesmärki täitis konkurss ka maaeluminister Urmas Kruuse silmis. „Saadetud piltidelt ja videotelt on näha, et võimalus pereringis või sõpradega koos kokata pakub ütlemata rõõmsat vaheldust. Kuna lapsed kasutasid erinevaid kalu ja kalatooteid, süvenes usutavasti arusaamine, et kala valmistamiseks leidub vaat et lõputult võimalusi, ning et igaüks leiab retseptide hulgast midagi meelepärast,“ sõnas Kruuse.
Vaata ka Prangli noorte konkursile saadetud videot SIIT.
Tursakotlettide retsept:
Koostisosad:
- 700 g tursafileed
- 150 g soolapekki
- 2 kooritud kartulit
- 3 viilu saia
- 2 sibulat
- 6 küüslauguküünt
- 2 muna
- Jahu
- Riivsaia
- Soola
- Pipart
- Õli
Valmista ette ja aja läbi hakklihamasina tursafilee, soolapekk, kartul, sibul, küüslauk ja sai. Klopi munad vahule ja lisa kotletitainasse. Maitsesta soola ja pipraga, aga arvesta, et pekk on soolane. Sega riivsai ja jahu, seejärel valmista kotletitainast pätsikesed ja veereta neid jahu ja riivsaia segus. Kuumuta õli pannil, keera kuumus mõõdukaks ja prae kotletid kuldpruuniks. Serveeri kotlette keedukartulite ning hapukoore ja marineeritud kurgi kastmega. Kaunistamiseks võid lisada maitserohelist.
Tekst : Joanna Juuse
Fotod: Prangli Põhikooli õpilased
Viimsi Uudised
Jaga: