Tammneeme metsas asuvad kunagise rannakaitsepatarei varemed, mille juured ei juhata möödujaid ükski teeviit.
Vaid otse varemete juurest leiab infotahvli, millele on lühidalt esitatud rannakaitsepatarei ehitamise ja hävitamise lugu:
„Algselt Vene Keisririigi ajal planeeritud ja teostamata jäänud patarei rajati 1920. aastate algul Tammneeme külla Otsa talu lähedale mere äärde. Patarei koosseisu kuulus kaks 102 mm kahurit ja komandopunkt. Tahapoole kaldaterrassile rajati sõjaväelinnak. Rannakaitsepatarei sai numbriks 11. Peagi leiti, et rajatud patarei tulesektor on väheefektiivne.
Olukorra parandamiseks projekteeriti senisest edela poole kaldaterrassile uus patarei, mille eeltööd algasid 1928. Uus patarei asus Randvere küla talude maadel ja kuulus küla koosseisu. Algselt mereäärde rajatud patarei järgi jäigi kaitserajatise nimeks Tammneeme rannakaitsepatarei. 1930. aastaks valmisid patarei kõik neli betoonist kahurialust, samal aastal paigaldati ka 152 mm Canet suurtükid. Järgnevalt ehitati varjendid ja kahurialuste astmed – tööd kestsid kui 1935. aastani. Patareile ehitati ka ajutine tulejuhtimispunkt. 1938. aastaks valmis raudbetoonist jõujaam ja tulejuhtimispunkt. Tammneeme uue patarei koosseisu kuulusid lisaks neljale kahurile komandopunkt, kasarm, saun, tall, kuur, ohvitseride elamu, patarei ladu, sepikoda, lasketiir, sadam ja piirivalvekordon.
II maailmasõja eel sai vana Tammneeme patarei (mereäärne) oma uueks tähiseks Rannapatarei nr. 15. Seda nime ei olnud kauaks, kuna juba 1939. aasta aprillis monteeriti patarei kahurid lahti ja viidi minema. Järjekorranumbriga 11 hakati tähistama uuemat Tammneeme patareid. Uue patarei komandopunkt on II maailmasõjas totaalselt purustatud, varjendid ja kahurialused on valdavalt säilinud. Patarei hooned on tänapäeval elumajadena kasutusel.
Tammneeme vanemat patareid tähistavad Otsa talu metsas asuvad kahurisüvendid ja komandopunkti varemed.“
Viimsi Uudised
Jaga: