Reformierakond käis vahetult enne jõule välja ühe võimaliku kandidaadi Viimsi vallavanema ametikohale.
Tegelikult pole äsja skandaalsetel asjaoludel kantsleri ametist vallandatud Illar Lemetti veel oma nõusolekut Viimsi vallavanemaks kandideerimiseks andnud. Ning Märt Vooglaid ütles, et tegemist on vaid ühe võimaliku nimega tema listis. Seega pole vähemalt esialgu sellel Reformierakonna spinnil põhjust pikemalt peatuda kui vaid markeerides, et teadaolevalt Lemetti pole viimsilane.
Küsimus ongi, kas uus vallavanem peaks olema viimsilane või toob Reformierakond (kellele koalitsioonilepingu järgi vallavanema koht kuulub) vallajuhi kusagilt mujalt sisse.
Väljast tuleval vallavanemal, eriti kui ta poleks ühegi erakonna liige ega sõltlane, oleks kahtlemata omad eelised. Näiteks värske pilk lahendamist vajavatele probleemidele ja kohalike kammitsevate suhete puudumine. Kui neile lisanduks julgus teha asju enamuse viimsilaste, mitte valitud kinnisvaraarendajate huvides, võiks tegemist olla hea valikuga.
Samas on isegi Viimsi metsades uitavale müütilisele karule selge, et isepäist ja sisuliste reformide tegijat tahab Reformierakonna kohalik rakuke siia kõige vähem. Pigem osutuks väljast toodud vallajuht (nagu Laine Randjärv reljeefselt tõestas) eluvõõraks karjeristiks. Kes kohalikke olusid mitte tundes teeks eeskätt otsuseid talle sooja kabineti eraldanute või oma vanade sõprade huvides.
Kui vallavanem valitaks viimsilaste hulgast, oleks mitmed asjad kohe selgemad. Enamik viimsilasi teaks siis kellega on tegemist ning mida oleks talt loota või karta. Kus ta elab, mis marki autot ja napsi eelistab ning kes on tema sõbrad ja sõprade sõbrad jmt. Ning viimsilasest vallavanem ei peaks raiskama oma niigi nappi tööperioodi (maksimaalselt 1 aasta ja 9 kuud) elementaarse kohaliku elu-olu endale selgeks tegemiseks.
2017. aasta kohalikel valimistel kandideeris Reformierakonna nimekirjas volikokku 33 viimsilast. Minu hinnangul saaksid neist vähemalt 5 isikut vallavanema ametiga suhteliselt rahuldavalt hakkama. Kui nüüd Reformierakond oma kohalikust tiimist vallavanemat ei vali, siis mida see ütleb nende inimeste võime kohta kanda vastutust valijatele antud lubaduste täitmise ees? Mida see ütleb Reformierakonna nimekirja liikmete omavahelist suhete ning sisedemokraatia olemasolu kohta? Mida see ütleb kõike toimuvat kusagilt nurgast vaikides vaatavate isamaalaste ja sotside kohta?
Ja miks ei soovi tänane võimuliit edutada vallamajas töötavaid noori võimekaid keskastme juhte? Mille poolest oleks Illar Lemetti pädevam Viimsi vald juhtima kui näiteks Alar Mik?
Viimsi Uudised
Jaga: