Viimsi poolsaar, mis asub Tallinna külje all, on viimastel aastatel kogenud märkimisväärset linnastumist ja elamuarendust.
See areng on mõjutanud kohalikke metsloomi, sealhulgas oravaid, kuid konkreetseid andmeid oravate populatsiooni muutuste kohta Viimsis on piiratud.
1996.aastal avaldatud artiklis Eesti Päevalehes märgiti, et Tallinna parkides ja haljasaladel on oravate arvukus vähenenud vanade puude mahavõtmise, hulkuvate koerte arvu suurenemise ja kasvava liiklustiheduse tõttu. Eriti toodi esile Kadrioru park, kus oravate populatsiooni vähenemine seostati vanade puude eemaldamisega, mis olid oravatele pesitsuspaigaks.
Viimsi poolsaarel on viimastel aastatel toimunud ulatuslikud kinnisvaraarendused, mis on vähendanud metsloomade elupaiku ja surunud neid väiksematele aladele.
2012.aastal ERR-i saates “Osoon” käsitleti Viimsi metsloomade olukorda, tuues esile, et metsade vähenemine ja killustumine on muutnud piirkonna metsloomadele, sealhulgas põtradele ja kitsedele, lõksuks.
Arvestades üldist elupaikade vähenemist ja killustumist, mis on tingitud intensiivsest linnastumisest ja metsade raadamisest, on tõenäoline, et oravate populatsioon on surve all.
Kuigi saates keskenduti peamiselt suurulukitele, võib eeldada, et sarnased mõjud avalduvad ka väiksematele loomadele nagu oravad.
Kuna Viimsi poolsaarel puuduvad konkreetsed uuringud oravate populatsiooni kohta, on keeruline täpselt öelda, kas nende arvukus on kasvamas või kahanemas. Kuid arvestades üldist elupaikade vähenemist ja killustumist, mis on tingitud intensiivsest linnastumisest ja metsade raadamisest, on tõenäoline, et oravate populatsioon on surve all. Sarnased trendid on täheldatud ka mujal Eestis, kus metsade vähenemine ja killustumine on mõjutanud erinevate metsloomade, sealhulgas lendoravate, populatsioone.
Kokkuvõttes, kuigi otseseid andmeid Viimsi poolsaare oravate populatsiooni kohta napib, viitavad olemasolevad andmed ja üldised trendid sellele, et linnastumine ja elupaikade vähenemine mõjutavad tõenäoliselt ka oravate arvukust piirkonnas. Täpsete järelduste tegemiseks oleks vaja läbi viia spetsiaalseid seireuuringuid, mis keskenduksid just Viimsi poolsaare oravate populatsiooni dünaamikale.
Tunnuspilt: freepik.com
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: