Kevad on aeg, mil loodus ärkab taas ellu – puud lähevad lehte, loomad on aktiivsemad ja ka liiklus muutub tihedamaks. Paraku tähendab see suuremat ohtu liiklusõnnetusteks metsloomade, eelkõige põtrade, metskitsede ja hirvedega.
Eestis registreeritakse igal aastal tuhandeid kokkupõrkeid suurulukitega, mis põhjustavad lisaks loomade hukkumisele ka suuri varalisi kahjusid ja ohustavad inimelusid. Õnneks on mitmeid võimalusi, kuidas selliseid õnnetusi ennetada.
Tunne ohupiirkondi ja aegu
Suurimad riskid metsloomadega kokkupõrkeks on varahommikuti ja hämaruse ajal, eriti kevadel, mil loomad on aktiivsed. Kaardista oma igapäevased sõidumarsruudid ja pane tähele liiklusmärke, mis viitavad metsloomadele. Ohumärgid pole paigaldatud juhuslikult – need tähistavad piirkondi, kus loomadega kokkupõrked on varem olnud sagedased.
Vähenda kiirust kriitilistes lõikudes
Üks tõhusamaid viise vältida kokkupõrget on kiiruse vähendamine. Kui märkad märki “metsloomad teel”, võta seda tõsiselt. Kiiruse vähendamine 90 km/h pealt 70 km/h annab juhile oluliselt rohkem aega reageerimiseks ning lühendab pidurdusteekonda kümnete meetrite võrra.
Ole eriti tähelepanelik kevadise rände ajal
Kevad on paljunemisperiood, mil loomad liiguvad rohkem – otsitakse uusi elupaiku, kaaslasi või toituvad teede ääres värskest rohelusest. Metsloomad võivad teele ilmuda ootamatult. Põder ei liigu üksi – sageli järgneb talle vasikas. Kui märkad ühte looma, vaata ka tema taha ja külgedele.
Kasuta tulesid ja vaatlusoskust
Hämaras sõites kasuta kaugtulesid nii palju kui võimalik, kuid lülita need vastutuleva sõiduki korral ümber. Loomade silmad peegeldavad tulesid – sära teeservas võib viidata lähenevale ohule. Kui loom on tee ääres, vähenda koheselt kiirust ja valmista end peatuma.
Investeeri ennetustehnoloogiasse
Mõned sõidukid on varustatud spetsiaalsete ulukihoiatuse süsteemidega, mis kasutavad infrapunakaameraid või radarit. Samuti on olemas odavamad lahendused nagu ultrahelipõhised loomatõrjekellukesed, mis kinnitatakse auto külge ja toodavad sõidu ajal helisid, mida inimesed ei kuule, aga mis võivad loomi eemale peletada.
Teavita loomast maanteel
Kui märkad surnud või elusat looma teel või teeserval, teavita sellest kohalikku maanteeametit või 112 kaudu. Õigel ajal saadud info aitab teisi juhte hoiatada ja päästab ehk järgmise looma elu.
Mis teha kokkupõrke korral?
Kui kokkupõrget ei õnnestu vältida, püüa hoida auto sirgel teel. Põdrale otsasõit võib olla eluohtlik – tegemist on suure loomaga, kelle kere võib tungida läbi esiklaasi. Peale õnnetust peatu, süüta ohutuled ja teavita häirekeskust. Kui loom on elus ja vigastatud, ära proovi teda ise aidata – vigastatud metsloom võib olla ohtlik.
Kokkuvõte
Suurulukite allaajamist ei saa täielikult välistada, kuid teadlik sõidukäitumine, tähelepanelikkus ning õiged abivahendid aitavad riski oluliselt vähendada. Kevadine loodusliikumine on küll imeline, ent nõuab juhtidelt eriliselt hoolikat tähelepanu. Jaga neid nõuandeid ka teistega – iga päästetud elu loeb.
Tunnusfoto: septembris 2024 Randvere teel hukkunud põdravasikas (Jaak Sepa foto)
Loe samal teemal:
“JAAK SEPP: kooselamise võimalikkusest”
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: