Toimetus palus tehisarul selgitada ebausklikule inimarule, miks peetakse reedet langemist 13. kuupäevale halvaendeliseks.
Avaldame pakutud selgitused muutmata kujul.
Reede ja 13. kuupäev on üks neist päevadest, mille ümber on aastate jooksul tekkinud palju ebausku ja hirme. Paljud inimesed usuvad, et sellel päeval võib juhtuda halbu asju ning mõned isegi väldivad suuri otsuseid, reisimist või olulisi sündmusi, kui see päev kalendrisse jõuab. Kuid kust selline hirm pärineb? Miks peetakse reedet ja 13. kuupäeva õnnetusi toovaks päevaks?
Ajaloolised juured
Reede ja 13. kuupäeva kombinatsioon kui halbade sündmuste kuulutaja on tulnud peamiselt lääne kultuuriruumist, kuigi mõningaid sarnaseid uskumusi leidub ka teistes maailma paikades. Selle ebausu juured on segu ajaloolistest sündmustest, usulistest tõekspidamistest ja numeroloogiast.
Reede peeti juba ammustel aegadel ebaõnnetoovaks päevaks. Kristlikus maailmas on näiteks usutud, et Jeesus Kristus risti löödi just reedel, mida tuntakse Suure Reedena. Samuti seostatakse reedet Piibli loomislooga, kus on öeldud, et Aadam ja Eeva sõid keelatud vilja just reedel ning Noa laevareis ja ülemaailmne veeuputus algasid samuti reedel. Need sündmused on loonud aluse veendumusele, et reedel võib juhtuda midagi negatiivset või traagilist.
13.kuupäev on numeroloogias sageli vaadeldud kui ebaõnne märk. Paljudes kultuurides on arv 13 peetud õnnetuseks, eriti kristlikus maailmas. Üks peamisi põhjusi peitub viimasel õhtusöömaajal, kus oli laua taga 13 inimest – Jeesus ja tema 12 jüngrit. Väidetavalt oli Juudas, kes Jeesuse reetis, 13. külaline. Sellest uskumusest on arenenud arusaam, et kui 13 inimest istuvad koos laua taga, võib see tuua halba õnne.
Lisaks sellele on paljudes vanades kultuurides ja religioonides numbril 12 eriline tähendus, kuna seda peeti “täiuslikuks” numbriks. On 12 kuud aastas, 12 sodiaagimärki, 12 tundi ööpäeva, 12 apostlit. Number 13, mis tuleb vahetult pärast “täiuslikku” 12, sümboliseerib seega tasakaalu puudumist ja seetõttu ka potentsiaalset kaost.
Kaasaegne uskumus
Kuigi ajaloolistel ja usulistel põhjustel on reede ja 13. kuupäeva halb maine levinud, on seda ideed 20. ja 21. sajandil tugevalt toetanud ka popkultuur. Paljud õudusfilmid, raamatud ja telesarjad on toonud selle ebausu massidesse, rõhutades just selle päeva negatiivsust. Eriti tuntud on “Friday the 13th” filmide sari, mis algas 1980. aastal ja kujutab reedet ning 13. kuupäeva kui veresaunade ja mõrvade päeva.
Paljud inimesed võtavad seda ebausku tõsiselt. Uuringud on näidanud, et teatud osa inimesi väldib reedel ja 13. kuupäeval lennureise, ärikohtumisi ja isegi suuri oste. Lennujaamades on täheldatud, et reedeti, mis langevad 13. kuupäevale, on lendude arv väiksem. Samuti ei ole paljudes hoonetes ja hotellides 13. korrust või 13. tuba, kuna kardetakse, et see võib kliente peletada. See näitab, et kuigi reede ja 13. kuupäeva hirm võib tunduda naeruväärsena, mõjutab see paljusid inimesi ka reaalses elus.
Statistika ja tegelikkus
Kuigi ebausk ütleb, et reede ja 13. kuupäev on ohtlik ja õnnetusi toov päev, näitavad uuringud ja statistika vastupidist. Paljud kindlustusfirmad on avaldanud andmeid, mis näitavad, et sellel päeval ei toimu rohkem õnnetusi kui teistel päevadel. Tegelikult on mõned uuringud näidanud, et õnnetusi juhtub reedel ja 13. kuupäeval isegi vähem, kuna inimesed on teadlikud ebausust ja käituvad ettevaatlikumalt.
On ka teadlasi, kes väidavad, et reede ja 13. kuupäeva hirm ehk paraskavedekatriafoobia võib ise tekitada negatiivseid sündmusi, kuna inimesed muutuvad sel päeval ärevamaks ja stressis, mis suurendab õnnetuste ja vigade tegemise tõenäosust. Seega võib usk selle päeva halvasse õnne olla iseennast täitev ennustus.
Kokkuvõte
Reede ja 13. kuupäeva kui õnnetusepäeva uskumus on segu ajaloolistest, usulistest ja kultuurilistest mõjudest, mida on toetanud ka popkultuur. Kuigi tegelikkuses ei ole tõendeid selle kohta, et see päev oleks ohtlikum või õnnetusterohkem kui teised, usuvad paljud inimesed siiani selle ebaõnne toomisse. Olgu see siis tõeline hirm või lihtsalt meelelahutuslik ajaviide, reede ja 13. kuupäev jääb tõenäoliselt veel pikaks ajaks kultuurilukku kui päev, mil tasub olla ettevaatlik.
Tunnuspilt: freepik.com
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: