Viimasel ajal on mitmed omavalitsused ja murelikud aiapidajad jäätmekorralduse spetsialistidelt hakanud küsima, mida peaks tegemea kokku korjatud Lusitaania teetigudega.
EKT Ecobio tehas, kus toodetakse kodustest biojäätmetest biogaasi ja väetist, annab teada, et teod sobivad ka biogaasi tootmiseks. Surnud Lusitaania teod võib rahumeeli panna biojäätmete konteinerisse kas lahtiselt, paberkotis või komposteeruvas kilekotis.
„Hea uudis on see, et teod sobivad väga hästi biogaasi tootmiseks – võitlemine invasiivse liigi leviku vastu võimaldab kasutada tülikat kahjurit hoopis kasulikul eesmärgil – biokütuse tootmiseks. Oluline on aga veenduda, et biojäätmete konteinerisse pannes oleksid teod surnud: nad on üsna osavad sellid ning vastasel juhul roomaksid nad konteinerist kindlasti välja,“ selgitas EKT Ecobio arendusjuht Kalle Grents.
„EKT Ecobio tehas toodab toidujäätmetest biogaasi kääritamise teel ning kui tigude tõrje saab samal ajal aidata energiat toota, siis on see kõigile võit,“ täiendas Grents.
„Oleme kuulnud ka, et tigusid meelitatakse püünisesse õllega – sellised n-ö õllemarinaadis teod sobivad biogaasi protsessi eriti hästi, sest õlu paneb ka tehase mikroorganismid tööle eriti hoogsalt, võib öelda, et “marineeritud” teod on tehase bakteritele maiuspalaks,“ lisas Grents.
Lisaks tigudele sobivad biojäätmete konteinerisse ka teised rohelised aiajäätmed, mida on võimalik kääritada – näiteks muruniide, rohelised lehed, närtsinud lõikelilled, riknenud puu- ja aiaviljad. Kindlasti ei tohiks biojäätmete konteinerisse panna puuoksi ja kive.
Lusitaania teetigu ehk Portugali teetigu (Arion lusitanicus) on Eestis ohtlik ja agressiivne võõrliik, keda aitab tõrjuda järjepidev kokku korjamine ning keeva vee või kange soolveega hävitamine, ka tuleb hävitada tigude munad.
Tunnuspilt: teeteod Viimsi mõisapargis.
Loe samal teemal:
“Lusitaania teetigu on Viimsis võimust võtnud”
“ChatGTP: kuidas tõrjuda hispaania teetigusid koduaiast”
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: