7. juuli 2020 Maalehes on ilmunud Heiki Raudla pikem tagasivaatelugu „Praeguse Viimsi õitsengule pani aluse 70 aastat tagasi loodud Kirovi-nimeline näidiskalurikolhoos“.
Muuhulgas sisaldab see meenutusartikkel ka lugu sellest, kuidas 1980ndatel sai Kirovi-nimeline näidiskalurikolhoos omale konkurentsis teiste nõukogude kolhoosidega Jaapanis valmistatud karbipulkade tootmisliini.
„Kirovi meeste nimekaart avas paljusid uksi. Arendusdirektor Aare Asi on mees, tänu kellele me Eestis ja mujalgi Euroopas krabipulkasid ehk makrat tunneme.
“Kui kalamajanduse ministeerium sai loa osta Jaapanist surimi – krabipulkade – liini, oli kuidagi loomulik, et see liin eraldatakse Kirovile,” kirjutab kolhoosi aseesimees Kaljo Alaküla oma mälestusteraamatus.
Aare Asi ise mäletab, et selle liini Eestisse toomine polnud sugugi lihtne, sest venelased ei suutnud leppida, miks selline uuenduslik tootmine hakkab toimuma kusagil Eesti kolhoosis.
Krabipulkadeni jõudis Aare Asi Jaapanis komandeeringus olles, kui sattus neid juhtumisi degusteerima. Eestisse see liin lõpuks jõudis, ja kui Jaapani spetsialistid käsid seda siin üles panemas, siis pärast võis näha õige mitmel kohalikul tüdrukul säravat Seiko kella käe peal.“
Maalehes ilmunud artikli täisteksti saab lugeda SIIT.
Tunnusfoto: väliskülaliste delegatsioon Kirovi näidiskalurikolhoosi peahoone juures (Viktor Salmre foto, Ajapaik.ee).
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: