Viimsi ettevõtluse ja tööhõive hetkeolukord

Tartu Ülikooli teadlased Allan Allik, Veiko Sepp ja Jaanus Veemaa on koostanud “Viimsi valla sotsiaal-majandusliku alusuuringu” (RAKE, august 2024).

Refereerime lühidalt selles uuringus antud ülevaadet Viimsi ettevõtluse ja tööhõive hetkeolukorras.

2023. aasta alguse seisuga oli Viimsi vallas registreeritud 2310 äriühingut ning kokku 2408 maksustatavat majandustegevust omanud üksust. Töötajatega majandusüksuste arv oli 1370 ning keskmine töötajate arv neis 4,6.

Valdavalt on tegemist mikro- ja nanomastaabis majandusüksustega. Ainsa suurettevõttena on vallas registreeritud AS Konesko (392 töötajat), kuid ettevõtte tootmisüksused asuvad tegelikult mujal Eestis.

Töötamise registri andmetel, mis kajastab töökohtade paiknemist täpsemalt, oli valla territooriumiettevõtetes ja asutustes 2023. aastal 6729 töökohta. Valdav osa töökohtadest asuvad Haabneeme piirkonnas ja valla lõunapiiril (Muuga). Võttes arvesse ka tööga hõivatute arvu valla elanikkonnas, ilmneb, et vald on töökohtadega varustatud üksnes 61% ulatuses, sh Püünsi piirkond vaid 42% ulatuses. Töökohtade arv ületab kolmes asulas seal elukohta omavate töötajate arvu – Muugal, Miidurannas ja Lubjal.

Ligi pool töökohtadest on teenindussektoris , kus on ka kõige parem töökohtadega varustatus. Samas, äriteenuste ja avaliku halduse valdkonnas on varustatus vaid 29% tasemel.

Ametirühmade kaupa jaotuvad valla territooriumil paiknevad töökohad küllalt ühtlaselt, kuid suured on erinevused ametikohtadega varustatuses. Tööliste ametirühmades töökohtade arvületab sama ametirühma vallas elavaid töötajaid. Juhtide ja spetsialistide, aga ka kontori- ja klienditeenindajate puhul ei ületa töökohtadega varustatus 50% taset. Eriti madal on töökohtadega varustatus juhtide ametirühmas (33%).

Töökohti Viimsis pea poole vähem kui siin elab töötavaid inimesi

Valla territooriumil elas 2023. aastal 11 tuhat töötavat inimest, mis on 5,4 tuhande võrra enam kuivalla territooriumil on töökohti. Vaid 22% valla elanike töökoht asub valla territooriumil ning 17% oma piirkonnas. Suur osa töötavatest elanikest käib tööl väljaspool valda ning see osakaal sõltub nii valdkonnast, ametist kui ka piirkonnast.

Tegevusalati on kaheks suuremaks hõiverühmaks teenindussektor ning äriteenused ja avalik haldus, mis kokku moodustavad üle 2/3 valla elanike hõivest.

Kuigi tööliste ametirühmade töökohtadega varustatus on vallas suhteliselt hea, siis faktiliselt kasutavad valla elanikud neid töökohti vähe. Üksnes 19-29% neist töökohtadest on täidetud valla elanikega.

Loe uuringut SIIT.

Tunnuspilt: tehisintellekti loodud visuaal (freepik.com).

Loe samal teemal:

Viimsi kaubanduse ja teeninduse hetkeolukord”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: