AJAPEEGEL: šamaanitrummil Viimsi Rannarahva muuseumis on põnev lugu

Dirigent Tõnu Kaljuste rääkis augustis 2020 Eesti Päevalehe ajakirjanik Vilja Kiislerile põneva loo Viimsi Rannarahva muuseumis eksponeeritud šamaanitrummist.

Kaljuste meenutas intervjuus pikemalt 1980ndatel Lennart Meri poolt Korjakkiast helilooja Veljo Tormisele toodud šamaanitrummi. Vastavalt Kamtšatka poolsaare põhjaosas elavate korjakkide traditsioonile on šamaanitrumm tehtud sündimata põdravasika nahast.

“See oli keeruline rituaal, mismoodi šamaanid sündimata põdravasika naha trummi raami peale panevad. Kui nahk oli paigutatud õigesti, hakkas see tekitama ülemhelisid, mis viisid šamaani lovesse,” selgitas Kaljuste.

Tallinna Kammerorkestriga Veljo Tormise teoseid esitades pidi Kaljuste šamaanitrummi enne iga kontserti kuumutama, et nahk läheks kõvaks ja hakkaks helisema. Paraku ühel toonasel kontserdil Türi kultuurimajas polnud võimalik trummi eelnevalt kuumutada, mistõttu läks kontserdi käigus selle nahk katki. Seejärel lasti trummi küll spetsiaalse kalanahast niidiga Leningradis ära parandada, aga väga kaua see siiski enam vastu ei pidanud.

Parandatud šamaanitrummi, mis nüüd asub vaatamiseks Viimsi Rannarahva muuseumis, on muuhulgas näha ka Lennart Meri loodud filmis ”Kaleva hääled”.

Täispikkuses saab intervjuud Tõnu Kaljustega lugeda SIIT.

Tunnusfoto: kaader filmist ”Kalevala hääled”.

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: