LUGEJAKIRI: mis läheb segaolmejäätmetesse?

Eeskujulik, kuid murelik vallakodanik A.K. saatis Viimsi Uudistele kirja, milles ta tunneb huvi segaolmejäätmete konteinerisse pandava prügi kohta.

”Tegin uuele jäätmevedajale avalduse ära ja paar päeva hiljem sõlmisin ka lepingu, ent siiani segane, mis täpselt segaolmejäätmete (edaspidi SO) hulka kuulub.

Valla jäätmeveo tingimuste punktis 3.13 on kõik kenasti kirjas, kuid punkt 3.13.1 lahti kirjutamata:

3.13.1 jäätmed, mille eraldi liigiti kogumine ja tekkekohal ja/või jäätmejaamas üleandmine on korraldatud Viimsi valla jäätmehoolduseeskirja kohaselt ja/või jäätmevedaja pakub seda teenust.

Kas aitaksite seda punkti kellegi vallavalitsuse spetsiga lahti dešifreerida? Olen näinud neid liigiti kogumise tünne siin ja seal, kuid kokkuvõtlikku ülevaadet siiski pole.

1.Eile sõin kana. Kas kanakondid võin SOsse panna? Kondid justkui biojääde, mida aga kompostihunnikusse ei tahaks visata.

2.Võipakk sai tühjaks. Fooliumit justkui ei tohiks SOsse panna. Kuhu peaks toimetama paari nädala tagant tekkiva võipaki paberi (jm nt šokolaadi hõbepaberid, jäätise- ja kommipaberid, grillimise fooliumid…)?

3.Tetrapakendid on SO? Neid ju vist liigiti vallas kokku ei korjata? Näiteks rasvased kilepakendid (heeringas jm.) – mis nendega teha?

4.Kuhu pannakse kilekotid (sh need õhukesed kauba kaalumiseks), purgikaaned, hambapastatuubid, hambaharjad, hambaniiditopsid?” küsis viimsilane A.K.

Suunasime lugejakirja vastamiseks Viimsi vallavalitsuse keskkonna vanemspetsialist Toomas Luhsele.

”Segaolmejäätmed on näiteks määrdunud ja katkised riided, jalanõud, pehmed laste mänguasjad, toidujäätmetena tekkivad suured kondid, toidulisandid ja vitamiinid, kosmeetika, mähkmed, kassiliiv, CD-plaadid, tühjad/katkised pastapliiatsid, hõõgniidiga lambipirnid, jahtunud tuhk jms. Kõik muud jäätmed, mida liigiti ei koguta. Prügi = segaolmejäätmed ehk liigiti kogumisest üle jäänud olmejäätmed või nende sortimisjääk.

Kõik mis tuleb toote ümber, olgu selleks toiduained, hügieenitarbed, kosmeetika, elektroonika, mööbel või midagi muud, on pakend. Pakendeid saab üle anda avalikes pakendikonteinerites või sõlmida mugavusteenus TVO-ga (kollase kilekoti teenus eramajadele) või EPRga (pakendikonteiner KÜ-le),” selgitas Luhse.

Viimsi Uudised

Jaga: