Ivo Rull: kaasav eelarve tugevdab kogukonnatunnet

Läbi raskuste vallakodanike suurema kaasamise poole!

Kui tegime Ants Ermiga möödunud aasta lõpus valla eelarvesse muuhulgas ettepaneku rakendada Viimsis kaasavat eelarvet, olime selle läbimineku suhtes pigem skeptilised.

Pea kolmeaastase volikogus tegutsemise perioodi vältel oleme teinud sadu ettepanekuid erinevatesse dokumentidesse ning protseduurilistesse reeglitesse. Võimuliidu käetõstjad on kõik need algatused (paari erandiga) tuima järjekindlusega maha hääletanud. Vaid korra õnnestus meil saada koalitsiooni hääled taha ettepanekule topeldada esimesse klassi minevate laste toetussummat. Ning meie pikaajalise ja järjepideva tegevuse tulemusena on nüüd volikogu istungid nii reaalajas kui hiljem veebist kõikidele jälgitavad.

Ettepanekuga rakendada kaasavat eelarvet läks alguses üllatavalt hästi – võimuliit pani raha natukene juurdegi ning andis üksmeelse toetuse. Paraku juba mõne kuu pärast, kui riigis kehtestati eriolukord ning valla maksutulud hakkasid vähenema, võeti esimese lisaeelarvega 50 tuhat eurot ära just kaasava eelarve realt. Esitasime arupärimise – vastati, et rasked ajad ja ehk edaspidi kaasame.

Mõne aja pärast saadeti volikokku teine lisaeelarve, millega vallavõim hakkas jagama täiendavaid laenumiljoneid. Tegime jälle ettepaneku taastada 50 tuhat eurot kaasavasse eelarvesse. Võimuliit hääletas poolt ja nüüd on raha tänavuses eelarves taas olemas.

Veel pole aga kinnitatud kaasava eelarve protseduurilist korda. Vallavalitsus saatis vastava projekti volikogule möödunud nädalal. Tegime sellesse korda Kogukondade Viimsi poolt mõningaid vallakodanike õigusi laiendavad parandusettepanekuid. Selmet hakata neid volikogu saalis arutama, võttis vallavalitsus vastava eelnõu hoopiski päevakorrast välja…

Loodetavasti septembris toimuval volikogu istungil saame kaasava eelarve korra läbi arutada ning lõpuks ka ära kinnitada.

Usun, et nii kaasava eelarve protseduur kui jagatav raha panevad aluse asjadele, mis tugevdavad kogukonnatunnet.

Ivo Rull on valimisliidu Kogukondade Viimsi esindaja volikogus.

Loe samal teemal:

„Kaasav eelarve tuleb“

Viimsi Uudised

Jaga: