VALIMISKOOL I: mis on parteijooks?

Kohalike valimiste eel käsitleb Viimsi Uudised erinevaid poliitika ja valimiskampaanaga seotud nähtusi, aitamaks huvilistel teha mõtestatud valikuid.

Esimesena käsitleme tegevust, mida on hakatud poliitikavaaatlejate ringkonnas kutsuma parteijooksuks.

Tegemist on olukorraga, kus mõned poliitikud vahetavad ootamatult erakonda, tehes seda ilmselgelt oma edasist poliitilist karjäär, majanduslikke huve või muid egoistlikke motiive silmas pidades. Kuigi parteijooksikud püüavad oma ootamatuid ühes erakonnast teise ülejooksmisi põhjendada mingite maailmavaateliste või isiksuse arengust tulenevate seletustega, on enamast põhjuseks kas senise erakonna populaarsuse langus või uue erakonna poolt pakutav parem koht valimisnimekirjas. Sageli ka koht uue erakonna toiduahelasse kuuluvas munitsipaal- või riigiametis.

Parteijooks toimub tavaliselt aasta-poolteist enne järgmisi kohalikke või parlamendivalimisi. Parteijooksikute lootus on, et eelmisel korral neile oma hääle andnud valijate enamus unustab selle aja vältel nende reeturliku sammu. Ning et neil õnnestub leida uusi võimalikke toetajaid.

Viimase aja tuntumad parteijooksikud üleriigilises poliitikas on olnud Eerik-Niiles Kross (IRList Reformierakonda), Aivar Riisalu (IRList Keskerakonda), Andrei Korobeinik (Reformierakonnast Keskerakonda), Kalle Laanet (Keskerakonnast Reformierakonda) jmt.

Viimsi hetke kõige kuulsamad parteijooksikud on abivallavanem Annika Vaikla ja volikogu liige Raimo Tann, kes 2020. aasta mai alguses jooksid üleöö Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast Keskerakonda. Sealjuures Raimo Tann põhjendas oma käitumist Delfi ajakirjanikule muuhulgas ka jutuga, et nägi unes valgusfoori: “Seal vahetus punane tuli rohelisega”.

Loe samal teemal:

POMMUUDIS! Juhtivad Viimsi sotsid hüppasid Keskerakonda”

Viimsi Uudised

Jaga: