ANDRES JAANUS: miks mitte Sahasoo?

Riigi Maa-amet on „Aadressiandmete ja kohanimede käsiraamatus“ pidanud oluliseks jälgida, et ajaloolised kohanimed ei häviks, muudaks asukohta ega moonduks ja veelgi parem on, kui kaduma läinud kohanimed saaksid taastatud.

Sama käsiraamat rõhutab, et võimalike kohanimeallikatena ei saa ära unustada ka kohalikke elanikke ning koduloouurijate materjale ja teiste huviliste teadmisi. Viimsi valla praktika on senini olnud suhteliselt reeglipäratu. Ajaloolised talunimed säilivad mitmel pool küll kinnistute rööpaadressides või teenimetustes. Loodusobjektide nimed seevastu kipuvad kaotsi minema, sest kokkupuuted pärimusega muutuvad järjest katkendlikumaks. Lihtsalt kaovad inimesed, kes vanu kohanimesid mäletavad ning enamust uusasukaid ja tundub, et ka vallaametnikke paiga ajalugu väga ei huvita. Kohanimede asukoha muutumise või muutmise üheks markantsemaks näiteks Viimsis on Tädu, millest olen varem kirjutanud (vt. Kivirinna lugu).

Värskema muutusena saab välja tuua Lubjalt Tammneeme suunas kulgeva maa-aluse elektrikaabli sihi nimetamine Liini teeks. Ühest küljest ju loogiline, aga selliseid liine on läbi metsasihtide veetud mujalgi, pealegi silmaga nähtavaid. Nimetatud teeotsast klindipealsele ronides tervitab meid hoopis teistsugune maastik. Kuivenduskraavide nõlvadelt paljandub kohati turvasmuld ning endisest rabamaastikust annavad aimu taimedki. Neist üks lopsakamaid ja paremini silmahakkavamaid on sookail, ent kolm-neli inimpõlve tagasi olevat samast ka jõhvikaid korjatud.

Pole siis imestada, et vanadel kaartidel (juuresolev on pärit 19. sajandi teisest poolest) seisab selle ala kohal Sahasoo nimi („Sahhasoo“). Kunagi ulatusid Jõelähtme valla Saha küla keskosas asuva mõisa piirid kiiluna Metsakasti külani, kust kõnealuse rabamassiivini jääb vaid paar kilomeetrit. See võiks olla üks seletus nimesaamisele, aga mitte tingimata ainus.

Viimsi valla kohanimede määramise korras on öeldud, et mitteametliku kohanime või sellise objekti nime, millel ei ole kohanimeseaduse alusel nimekohustust, võib objekti omaniku või haldaja soovil kanda Viimsi valla andmekogudesse või valla aluskaardile. Ehkki Sahasoo jääb praegu RMK valdusse, piisab ehk selle „taaskasutusse“ võtmiseks ka toetumisest arhiivimaterjalidele.

Andres Jaanus on endine volikogu keskkonna- ja heakorrakomisjoni liige (Kogukondade Viimsi).

Tunnusfoto: Liini teeks nimetatu ristub Randvere teega praeguse Viimsi discgolfi pargi lähedal.

Loe samal teemal:

Vähetuntud Viimsi: Kivirinna mägi“

Andres Jaanus: tere tulemast tagasi, Norringi!“

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: