Aprill on Eesti aiapidaja jaoks üheks kõige elavama hooaja alguseks. Päevad on märgatavalt pikemad, päike soojendab juba jõulisemalt ning looduses hakkavad ilmnema esimesed kevademärgid.
Kasvuhoones algab samal ajal kiire ja tähtis töödeperiood. Et saada suvel rikkalikku saaki, tuleb aprillis teha mitmeid olulisi ettevalmistusi ja alustada juba esimesi külve.
Kasvuhoone korrastamine ja ettevalmistus
Enne kui seemned mulda jõuavad, tuleb kasvuhoone põhjalikult ette valmistada. Esiteks tuleks eemaldada kõik vanad taimejäänused, umbrohud ja võimalusel ka eelmisest hooajast jäänud mullakiht, mis võib sisaldada kahjureid ja haigustekitajaid. Samuti tasub puhastada kasvuhoone klaasid või kile, et maksimeerida valguse läbilaskvust – kevadise päikese valgus on taimedele hädavajalik.
Oluline on kontrollida ka kasvuhoone konstruktsiooni: kas raamistik on terve, kas tuulutusaknad töötavad ja kas vajadusel oleks vaja parandada või uuendada kile või klaasi. Kui kasvuhoones kasutatakse elektrilisi kütteseadmeid või valgusteid, tuleks need enne kasutuselevõttu hoolikalt üle vaadata.
Mulla ettevalmistus ja väetamine
Aprill on ideaalne aeg mulla parandamiseks. Kui mullakiht eemaldati, tuleb asemele tuua värske ja viljakas kasvusubstraat. Kui vana muld jääb alles, tasub see läbi kaevata ja rikastada komposti, sõnniku või orgaanilise väetisega. Samuti võib lisada tuhka või dolokivijahu, et tasakaalustada mulla happesust ja lisada toitaineid.
Kuna kasvuhoones toimub taimede kasv intensiivsemalt kui avamaal, peab muld olema hästi õhustatud ja toitaineterikas. Väetiste valikul tuleks lähtuda sellest, milliseid kultuure kasvatatakse – näiteks tomatid ja kurgid vajavad rohkem lämmastikku ja kaaliumi.
Esimesed külvid ja istutused
Aprillis võib alustada paljude taimede ettekasvatamisega otse kasvuhoones. Kindlasti võib külvata:
- Redis, salat, spinat, till – need külmakindlad kultuurid taluvad aprilli öiseid madalamaid temperatuure ja kasvavad kiiresti.
- Kapsad, brokoli, lillkapsas – neile sobib kasvuhoones soe päevane temperatuur ja jahedam öö.
- Tomat, paprika, baklažaan – neid tasub veel kasvatada pottides või kassettides, sest aprillikuine öökülm võib noori taimi kahjustada. Kuid kasvuhoones võib alustada seemnete külvamist ja taimede ettekasvatamist.
Kui kasvuhoones on võimalik hoida temperatuuri stabiilselt üle 15°C (näiteks küttega), võib juba istutada esimesed tomatitaimed otse kasvukohale.
Kahjurite ja haiguste ennetamine
Aprillis tuleks juba hakata ennetama kahjurite levikut. Regulaarne kasvuhoone tuulutamine vähendab niiskust ja hallitusohtu. Samuti võib kasutada looduslikke tõrjevahendeid – näiteks nõgeseleotist lehtede piserdamiseks või kollaseid liimpüüniseid lehetäide tabamiseks.
Kuna soojenevad ilmad äratavad ka kahjurid talveunest, tasub juba varakult neid jälgida ja vajadusel sekkuda, et vältida suurt levikut suve alguseks.
Kastmissüsteemi kontroll ja hooldus
Aprillis tuleb üle vaadata kasvuhoone kastmissüsteem – eriti kui kasutatakse automaatset tilkkastmist. Kontrollida tuleb torude ja tilgutite seisukorda, vajadusel neid loputada või vahetada. Samuti tasub paika panna kastmisgraafik vastavalt taimede vajadustele ja ilmastikutingimustele.
Kokkuvõte
Aprill on Eestis kasvuhoonepidajale tiheda tegevusega kuu, mis paneb aluse kogu hooaja õnnestumisele. Puhas kasvuhoone, toitev muld, õigel ajal tehtud külvid ja hoolas kahjuritõrje aitavad saavutada terved taimed ja rikkaliku saagi. Tööd on palju, kuid kevadine energia ja päikesekiired muudavad aiatööd rõõmuks ning igal idaneval seemnel on juba silme ees suvine viljakandmine.
Tunnuspilt: tehisintellekti genereeritud visuaal (freepik.com)
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: