Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist põtrade tähtsusest rohekoridoride planeerimisel

Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialist Ragne Erimäe on 21. jaanuari Postimehes avaldanud kommentaariAasta loom – põder: mudelliik rohekoridoride ja ulukipääsude planeerimisel”.

Tsiteerime kommentaari lubatud mahus:

„Põder on Eesti suurim imetaja ja temaga liikluses kokkupõrkel kaasnevad tõenäoliselt kõige suuremad varalised kahjud ning inimvigastuste tekkimise ja hukkumise oht on suurem kui teiste ulukite puhul. Juba ainuüksi selle ohu vähendamiseks on väga oluline, et põtrade vaba liikumisvõrgustiku säilitamiseks oleks planeeritud piisavas mahus ja mõõtmetes rohevõrgustik ning rakendatud vajalikud meetmed selle kokkupuutekohtades inimese elu- ja liikumisaladega. Seejuures tuleb kindlasti arvestada, et põder on erinevate ulukiläbipääsude omaksvõtmisel teistest ulukitest konservatiivsem.

Põder on oluline rohevõrgustiku mudelliik, kelle liikumisteede paiknemisega tuleb arvestada nii transpordi kui ka elamualade ja tööstusparkide arenduste planeerimisel. Kui rohekoridor ja sellele rajatud läbipääs on oma asukoha, mõõtmete ja ehituse poolest põdrale sobilik, kasutavad seda väga tõenäoliselt mitmed teised suurulukid nagu näiteks metskits ja karu, samuti erinevad väikeulukid. Põdra olemasolu elupaigas on märk toimivast ökosüsteemist – ühest küljest on elupaik piisavalt suur, et põder seal hakkama saaks, teisalt jällegi on tagatud piisav ühendatus erinevate elupaiga osade vahel. Kui aga rohevõrgustiku ühendused katkevad või väheneb nende kvaliteet, tekib oht kahjustuste tekkeks – põdrad jäävad nö lõksu ega pääse enam vabalt liikuma ning pikas plaanis kohalik asurkond hääbub.”

Täismahus saab kommentaari lugeda SIIT.

Tunnuspilt: põder Randvere teel (autor Märt Puust)

Loe samal teemal:

Liikluses hukkunud põder tõstatas taas küsimused piirkiiruse ja põtrade arvukuse teemal”

Sügiseks valmib Viimsi rohevõrgustiku toimivuse uuring”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: