Lennart Meri kaasteeliste meenutustes

29. märtsil 2024 möödus 95 aastat president Lennart Meri sünnist.

Meenutame sel puhul oma elu viimasel kümnendil Viimsis elanud presidenti tema kaasteeliste tähelepanekute ning hinnangutega.

„Lennart Meris oli midagi imetabaselt tantsisklevat ja säravat. Ta oli kui praksudes leekidest paiskuv säde, mis ühineb õhuavarustega. Ta ideed ja teod olid alati lennukad, ta ise ei tunnistanud piire nagu õhuhaldjad või taevakehad, ta oli tõeliselt vaba.”

Mihkel Mutt, Postimees 28.03.2009

***

“Lennart valdas poliitiku jaoks rasket kunsti: ideaalide ja reaalse elu ühildamine nii, et kumbki ei kannataks.”

Jüri Luik, Postimees 14.03.2016

***

„Meri ei hoolinud neist, kelle peades algandmed, mida paljundada, puudusid, või neist, kes andmeid kasutada ei osanud. Ja ta ei vaevunud tihtipeale ka seletama. Nii nagu teda ei huvitanud, kas noor alluv oskab näiteks saksa keelt või mitte – saksakeelne tekst olgu pärastlõunaks tõlgitud! See oli põhjus, miks lineaarselt mõtlema harjunud inimesed Merit tihti ei mõistnud.”

Tiit Pruuli, Postimees 28.03.2009

***

“Üks koht, kus Meri kasutas talle antud seaduslikku võimu, oli rahva tollase meelsuse kontekstis väga progressiivne ja puudutas surmanuhtlust. Ta ütles kord, et kuni tema on president, Eestis kedagi ei hukata.

„Meri küsis kord ühelt proualt, kes oli ägedalt surmanuhtluse poolt: kuulge, kas teie tahate, et teie poeg selle otsuse täide viiks.“ “

Rein Taagepera, Eesti Päevaleht 01.04.2016

***

“Ükskord helistas ta mulle Nõmme kodunt kell 11 hommikul. Hakkan välja sõitma, oota, mul on sulle üks tõsine jutt, ütles ta oma kordumatus laadis, ühtaegu omapoisilikult ja aristokraatlikult. Korra helistas ta päeva jooksul veel, ütles, et kohe-kohe ongi ta kohal. Läks veel mitu tundi.

Ta sisenes hoogsal sammul ja laialt naeratades kabinetti, kui kell oli pool kuus õhtul. Kusjuures teema, millest ta rääkida tahtis, oli tal raudselt meeles.”

Teet Kallas, Postimees 28.03.2009

***

“Mina söandaksin siin küll väita, et eestlased polnud 15-20 aastat tagasi oma saatusekaaslastest ei paremad, erilisemad ega ka halvemad. Meid võeti 90ndate aastate alguses tõsiselt tänu sellele, et meie riigi kõneisikuks oli Lennart Meri.”

Toomas Hendrik Ilves, 29.03.2009 kõnes Lennart Meri konverentsil

Tunnuspilt: Eesti Vabariigi president Lennart Meri 1. oktoobril 1993 Kardioru lossis; foto autor Toomas Volmer; EFA.204.0.168039

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: