Oliver Liidemann: klindiastangu tervisering peab arvestama ka ratturite ja suusatajate vajadustega

Viimsi keskuse klindiastangu all ja ülal kulgevast terviseringist on vallamajas räägitud aastaid.

Hetkel on valmis ehitatud pikk sirge astangu all, kus talvel saab suustada ning suvel joosta, jalgrattaga sõita või niisama jalutada. Mõned aastad tagasi tehti sellele rajale väike pikendus ja tagasipööramse ring Viimsi mõisapargi juures. Samas mitmeid aastaid vallamajas räägitud ning veelgi kauem on vallarahva poolt oodatud, et rada kulgeks ka üleval astangu servas ning moodustaks tervliku ringi.

4. mail toimunud volikogu kultuuri ja spordikomisjonis oli antud küsimus taaskord arutlusel. Nüüd ollakse planeeringutega lõpuks sealmaal, et kui midagi väga ootamatut vahele ei tule, saab juba tänavu aasta lõpus teha ringi ka üleval mäe peal. Vahest mõtled, et vaat kui palju asju saaks tehtud, kui valimised poleks mitte iga nelja aasta takka, vaid näiteks üle kahe aasta…

Komisjonis tekkis küsimus, et kuna maastik tekitab antud rajal üsnagi järske tõuse ja langusi, siis võib-olla on vaja ehitada jälle treppe. Treppidest paraku ei saa ei suusatajad ega ratturid üles ega alla. Arutelu jätkus ning  ja paar päeva hiljem saadi kohapeal kokku. Lisaks tuli kohale ka CFC Spordiklubi esindaja, et vaadata tõusu ja languse kohad oma asjatundliku pilguga üle.

Planeeritav tervisering kulgeks siis üles Pargi tee 10 maja lähedusest ning tuleks alla Vimka juurest. Sobilik ülesmineku koht on selgelt näha ja olemas, kuigi seal tuleb üksjagu pinnasetöid teha. Üleval vajab rada samuti võsast puhastamist ning pinnasetöid. Rada kulgeks kohati sealse kahe okastraatpiirde vahel, mis võib olla vääriks ajaloo mõttes isegi (osalist) säilitamist. Et meenutaks inimestele, mis tsoon siin oli mitte veel väga kaua aega tagasi.

Keerulisem küsimus on aga raja languskoha leidmine Vimka juures – et kust täpsemalt seal rada alla kulgema hakkaks? Võimalusi nagu oleks, kuid samas nagu ei ole ka. Kas tuua koopa juurest otse alla, järsu pöördega vasakule? Või teha  rajakoridori ülevalt alla vaadates Vimka praeguse nõlva kõrvalt paremalt? Et all kohtuks siis uus rada ja mäele tulevad inimesed. Võimalus on ka enne tuletorni rajada järjekordne trepp. Aga trepp raja ühes otsas poleks kindlasti see, mis suusatajaid ja jalgrattureid rõõmustaks.

Kuigi jalutajad ja jooksjad saavad trepist edukalt üles-alla liikuda, siis teistele on see pigem takistus. Arvan, et pigem tuleks leida lahendus, mis väldib treppi. Kui juba teha, siis korralik rada, mis loodetavasti leiab kasutjaid kümneid aastaid.

Oliver Liidemann on Viimsi volikogu kultuuri- ja spordikomisjoni aseesimees.

Viimsi Uudised

Jaga: