Viimsi mõisa esisel rullub lahti vaatemänguline lahing

23. veebruaril kell 13 algab Viimsi mõisa (Eesti Sõjamuuseumi – Kindral Laidoneri Muuseumi) esisel taaslavastuslahing LÕUNA WÄERIND 1919.

Tegemist on juba viienda taaslavastuslahinguga, mille Eesti Sõjamuuseum koos Saaremaa Sõjavara Seltsiga vabariigi aastapäeva tähistamiseks korraldab. Tänavusel lahingule lisab atraktiivsust soomusauto osalemine. Soomusauto on autentsel kujul taastanud Saaremaa Sõjavara Seltsi liikmed. Tänavuses taaslavastuslahingus osalevad mehed ja naised nii Eestist kui ka naabermaadest. Vaatemängulise sõjategevuse imiteerimise eesmärgiks on toonase, taktika, relvade ja vormide eksponeerimine, et tuua Vabadussõda ajalugu tänapäeva inimesele lähemale.

 

Taaslavastuslahingute korraldamist on läbi aastate organiseerinud Eesti Sõjamuuseum direktor Hellar Lille juhtimisel ning lavastanud on need  Saaremaa Sõjavara Seltsi esimees Margus Sinimets.

Esimene taaslavastuslahing toimus 2016. aasta 21. veebruaril ja tookord leidis see aset Viimsi mõisa pargis.

 

 

2017. aasta taaslavastuslahing peeti 19. veebruaril ning selle eeskujuks oli lahing, mis peeti 1919. aasta kevadel Riia-Pihkva kivitee ja Moglino mõisa lähistel Eesti vägede ja Vene valgekaartlaste vahel. Taaslavastuslahing toimus Viimsi mõisa tagusel nõlval.

.

24. veebruaril 2018. aastal toimunud taaslavastuslahing peeti Viimsi mõisa esisel terrassil ning pargis. Lisaks Saaremaa Sõjavara Seltsile võtsid sellest osa ka sõjaajaloo klubide liikmed Lätist, Leedust, Valgevenest ja Venemaalt. Selles korrati Eesti soomusronglaste ja Soome vabatahtlike punaarmeelaste lahingut Marienburgi (nüüdne Aluksne) lossis 22. veebruaril 1919.

Möödunud aastal toimus taaslavastuslahing 6. jaanuaril Arudevahel Kehra selles matkiti Vabadussõja esimest murdelahingit samas kohas. Selles taaslavastuslahingus osales ka  soomusrong.

Nagu ka eelmistel aastatel on tänavugi nii taaslavastuslahingu jälgimine kui sellele järgnev kontsert ViVa Eesti kõikidele tasuta. Kohapeal pakutakse kuuma teed ja sõdurisuppi.

Fotod: Eesti Sõjamuuseumi ja Saaremaa Sõjavara Seltsi arhiiv

Viimsi Uudised

Jaga: