Eesti Meremuuseum on võtnud omale kohustuse korrastada Euroopa Liidu struktuurifondi toetusmeetmete abil Naissaare ajalooline raudtee ning sellega seotud militaarpärand.
Senini on antud raudtee osalise taastamisega tegelenud Rannarahva Muuseum, kes on remontinud ligi 3,5 km pikkuse raudtee lõigu Naissaare sadamast kuni Lõunakülani. Selleks on ühtekokku panustatud ligi 190 000 eurot.
12. aprilli Viimsi volikogu üksmeelse otsusega antigi Meremuuseumile õigus tegelda Naissaare militaarpärandi renoveerimise ja edasise haldamisega projektis Nargen Nord nõnda, et senini renoveeritud raudteelõik jääks Rannarahva muuseumi hallata.
„Projektiga Nargen Nord astub Naissaar 21. sajandisse, veidi hilinenult, kuid väärikalt. Kui seni oleme oma külalistele õhinapõhiselt tutvustanud üha enam lagunevat militaarpärandit, siis Meremuuseumi suurinvesteering muudab need tänapäevaseks muuseumiks. Hävimisohust päästetakse sõjaajaloo mitmed olulised hooned. Taastatud kitsarööpmelisest raudteest ei saa ainuüksi haruldane vaatamisväärsus terves Euroopas, vaid igapäevane liiklustee turistidele ja saareelanikele. Nii väheneb looduspargis oluliselt vanade militaarveokite kasutamine. Naissaarlaste kogukond soovib Meremuuseumi plaanitu elluviimisel igati toetada,“ kinnitas Naissaare saarevanem Toomas Luhaäär.
„Meie eesmärgiks on ühtlasi taastada ka ajalooline seos Lennusadama ning Naissaare vahel, sest Esimese maailmasõja eel kuulusid siin ja seal poolt Tallinna lahte paiknevad militaarrajatised ühe merekindluse koosseisu. Viimastel aastatel ongi peamine laevaliiklus Naissaarele käinud läbi Lennusadama. Lähitulevikus tuleb jõuda nii kaugele, et projektis kavandatud ehitised on taastatud ja neid on võimalik külastada kõigil huvilistel, astudes saare sadamas rongile. Seda meie muuseumi külastuskeskus Nargen Nord tagabki,“ selgitas Eesti Meremuuseumi juht Urmas Dresen.
Nargen Nordi projekt peaks kõikide eelduste kohaselt valmima aastaks 2026.
Allikad: Viimsi vallavolikogu 12.04.22 otsus; Eesti Meremuusumi pressiteade.
Tunnuspilt: 3D pilt taastatavast Naissaare suurtükipatareist (KOKO Arhitektid/ Eesti Meremuuseum).
Viimsi Uudised
Jaga: