REPLIIK: kui riigis toimub valitsemiskulude kärpimine, kas siis Nelgi teel pidu jätkub?

Reformierakonna, sotside ja Eesti 200 tänavu juulis sõlmitud  koalitsioonileping aastateks 2024-2027 näeb muuhulgas ette üleliigsete valitsemiskulude kärpimise 10 protsendi ulatuses.

Tegemist on igati mõistliku sammuga arvestades olukorda, kuhu peamiselt Reformierakonna rahandusministrite ametisoleku ajal on tänaseks meie riigi rahandus jõudnud.

Viimsis on võimul needsamad kolm erakonda ning lisaks Keskerakond. Kuidas kavatseb Viimsi vallavalitsus toimetada tänases valitsemiskulude kärpimisele suunatud olukorras?

Seni on Viimsi võimuliit korduvalt tagasi lükanud ettepanekud jätta ära vallavalitsuse liikmetele makstavad ligi 1000-eurosed esindustasud. Samuti on kahel viimasel aastal makstud tulemustasude nime alla kõikidele vallavalitsuse ametnikele aasta lõpus välja 13. kuupalk. Vallavanem Illar Lemetti ja abivallavanem Alar Mik (mõlemad Reformierakond) lasid võimuliidul möödunud jõulude eel endale vormistada koguni 1,5 kordse kuupalga suurused preemiad (vastavalt 8743 ja 7423 eurot). Kas tänavu jõulude ajal pidu Nelgi teel jätkub?

Märkimisväärne kokkuhoiu koht oleks ka valla propagandakulude vähendamine. Täna töötab vallamajas kolm kõrgepalgalist PR-töötajat. Nende igapäevane produktsioon on ühemõtteliselt positivstilik, edulugudeks püütakse kirjutada isegi valla kaotatud kohtuvaidlused. Rääkimata vallaelu kriitiliste teemade mahavaikimisest. Samas kui Viimsi vallavalitsusest märkimisväärselt suuremad avaliku sektori organisatsioonid saavad hakkama vaid ühe PR-töötajaga.

Kärpimise koht oleks ka valla “tasuta” propagandalehe Viimsi Teataja muutmine vaid olulist infot vahendavaks infobülletääniks. Tallinnas juba samad erakonnad (v.a. Keskerakond) loobunud propagandalehe Pealinn väljaandmisest ning pealinlaste informeeritust pole see samm negatiivselt mõjutanud.

Üle tuleks vaadata ka Viimsi vallajuhtide palgasüsteemi, mis täna on seotud kõrgemate riigiamenike palgaindeksiga. Praktikas on see täheldanud seda, et Viimsi vallavanema ja abivallavanemate palgad tõusevad iga aasta aprillis automaatselt. Ning et 23 tuhande elanikuga Viimsi vallavanema palk on omavalitsusjuhtide hulgas paremuselt kohe järgmine üle 400-tuhandelise Tallinna linnapea palgale. On see adekvaatne?

Kogukondade Viimsi on juba mitmel korral püüdnud seda süsteemi muuta, aga kõik nende esitatud eelnõud on erinevad võimuliidud tuimalt maha hääletanud.

Ja miks üldse on vaja Viimsi vallale väheste alluvatega neljandat abivallavanemat – koht, mis on antud Nikolai Bentslerile (Eesti 200)?! Kas selleks, et 2021. aasta kohalike valimiste eel vallarahvale suuri muutusi lubanud kahesajalised lohiseksid nüüd kuulekalt refide sabas nagu kelgunöörid?

Valitsemiskulude kärpimise vajadus Viimsi vallas on ilmselge, kuigi vallavanem on varasemalt esinenend volikogus mõtetega, et erinevalt riigist on Viimsis kõik hästi. Seda, et raha tegelikult ei jätku, näitab kasvõi tänavu investeeringuteks laenatav 15 miljonit eurot, mille koos intressidega peavad lõpuks kinni maksma kõik Viimsi maksumaksjad. Ka mitmed valla pakutavate teenuste hinnad on hiljuti märkimisväärselt tõusnud või on varem tasuta pakutu saanud nüüd külge hinnalipiku.

Aeg näitab, kas senini maksumaksjate rahaga mõnusat pidu pidanud Viimsi võimuliit suudab leida endas tahet viia valla valitsemiskulud mõistlikule tasemele.

Tunnuspilt: pexels.com

Loe samal teemal:

Vallajuhtide hiigelpreemiate eelnõudele tehti rida muudatusettepanekuid”

 Võimuliit blokkis kõrgepalgalistele vallavalitsuse liikmetele esindustasude maksmise lõpetamise arutelu”

 JUHTKIRI: propagandalehe Viimsi Teataja senisel kujul väljaandmine tuleb lõpetada”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: