Ivo Rull: Tammneeme kogukond vs Tammelaane DP

Tammneeme külaseltsi liikmed tegid tänavuse aasta alguses oma vabast tahtest ja ajast korda lagunenud ujumis- ja paadisilla. Nüüd saavad nii omakandi inimesed kui kaugemalt tulijad seal lahesopis mõnusalt supelda või paadisõitu teha. Mitte keegi ei teeni sellelt sillalt mitte sentigi. Lihtsalt kogukonna liikmed otsustasid panustada oma küla miljööväärtusesse.

Üpris lähedal tollele paadisillale elab ärimees, kes on enda häärberi ja lahmaka krundi ümbritsenud üle 2-meetri kõrguse plankaiaga ning sättinud sinna hulga turvakaameraid. Muude maatehingute käigus on selle ärimehe eraomandusse läinud ka suur tükk Tammneeme mereäärset metsa. Mis puhkealana ei pidanuks üldse erastamisele kuuluma. Ning kuhu valla üldplaneeringu kohaselt ei tohiks maju ehitada.

Ärimees koos abikaasaga on aastaid taotlenud mereäärsesse metsa arenduspiirkonna rajamist. Tammelaane DP näeb ette 9 eramukrundi loomist, mis sisuliselt lõikavad läbi loomade liikumise rohekordori. Rääkimata suure osa metsa kadumisest ning piirkonna miljöö täielikust muutumisest.

Kuidas saab sellist asja üldse menetleda? See on võimalik, sest antud ärimees on aastaid juhtinud võimuliidu mitmetähendusliku nimega fraktsiooni „Meie Viimsi“. Tema projekte teotavad volikogus kuulekalt umbes 15 võimuliidu liiget. Kes kohalikku munitsipaaltoiduahelasse kuulujatena annavad tuimal oma toetuse kõigele, mis ärimees lauale paneb. See on võimalik ka tänu kummaliselt käituvatele Viimsi vallajuhtidele ja osadele spetsialistidele. Kes iga hinna eest üritavad leiutada põhjendusi, miks ikka sinna metsa need majad kerkima peavad.

Mida üldse saab sellises olukorras teha Tammneeme kogukond? Külaseltsi juhid on nii volikogus kui Viimsi Uudiste veergudel korduvalt juhtinud tähelepanu kogu sellele veidruste ahelale, mis on Tammelaane DP algatamist ja avalikku arutelu saatnud. On saadetud juriidilistele kitsaskohadele tähelepanu juhtivaid märgukirju. On kogutud allkirju avalikule pöördumisele, osaletud rattamatkal Tammneeme metsade kaitseks, võetud sõna nii peavoolu- kui sotsiaalmeedias. Paraku tulutult, sest aprilli lõpus on Reformierakonnal, sotsidel ja Isamaal plaan see planeering volikogu hääletusteerulliga kehtestada.

Mida saavad teha need viimsilased, kes tahaksid Tammneeme kogukonnale oma toetust avaldada ning säilitada olulise osa meie poolsaare rohevõrgustikust? Nö viimase õlekõrrena on kuni 28. aprillini võimalik helistada või kirjutada Reformierakonna, sotside ja Isamaa esindajatele volikogus ning öelda neile otse, mida asjast arvatakse. Ehk juhtub ime ning mõni võimuliitlastest julgeb kuulata rahva, mitte end kohalikuks kunniks pidaja häält!?

Volikogu liikmete kontaktid leiab SIIT.

Viimsi Uudised

Jaga: