JUHTKIRI: valikud on laual

Poliitikute sõnavaras esinevad väga sageli fraasid „küsimus on laual“ ja „päeva lõpuks“.

Seekord on kohalikel valimistel võimalus e- ja eelhääletuseks terve nädal – alates 11. oktoobrist kuni 17. oktoobrini. Millised valikud on siis viimslaste laual? Ühe nägemuse pakkus Viimsilaste Facebooki grupis välja ärianalüütik Airi Kaukes:

„Minu arvamus väga lühidalt: Valides Reformi-Keski-Isamaad saate täpselt sama, mida me seni oleme saanud Viimsi vallas. Sisuliselt on see kõik üks teineteist aitav ja omakasupüüdlik seltskond. Seda väldiksin iga hinnaga.

Uutest erakondadest: Eesti 200 ja Vali Viimsi jäävad minule kahjuks nõrgaks ja ei tekita piisavat professionaalset usaldust. Ei usu, et seal on reaalselt just praegu oluliste vallas lahendamist vajavate teemade (nagu veemajandus ja küttemajandus näiteks) spetsialisti taset ja füüsilist asjade ärategemise kapasiteeti.

EKRE, no see saab olla ainult väga personaalne, et mitte öelda maitse asi ja strateegiline valik, kui.

Pika põhjaliku jooksva ja ka taustauurimise peale on oma hoiakute ja tegutsemistega enim silma jäänud ikkagi Kogukondade Viimsi.

Eriti julgeksin sealt loota näiteks selliste meeste peale nagu: Ivo Rull ja Jaak Sepp, aga ka Tanel Ojang on pädeva mulje jätnud. Soovitangi nende kohta rohkem uurida ja sealt edasi mõtiskleda.“

Viimsi Uudiste toimetus on nõus, et nende valimiste põhiküsimus on tegijates, kes reaalselt tahavad ja suudavad Viimsis asju inimsõbralikumaks ning kogukondade soovidele vastavateks muuta. Programmides ja muus retoorikas püüavad kõik loodust hoida ning viimsilaste elu kõikvõimalikul moel paremaks teha.

Ilmselgelt on tänavused valimised Viimsis väga pingelised, sest praegu võimul olevad erakonnad on kulutanud märkimisväärseid summasid enda reklaamimiseks. Tajudes rahva meelsust muudatuste järele püüavad ka end skandaalsete diilidega täpiliseks teinud võimuliitlase näidata end „uutena“ ja „keskkonnasõpradena“. Olles tegudes küll hoopiski soosinud ehitamist metsadesse või maastikukaitsealadele, ebaseaduslikke rajatisi randadesse või avaliku raha kulutamist ajutistele lahendustele (nt raamatukogu üürileping).

„Päeva lõpuks“ ehk 17. oktoobri hilisõhtuks selgub, kas viimsilased jäävad taaskord uskuma plakatitel sätitud naeratusega parteilasi. Kes meile eelmine kord lubasid kaunist parki ja keskväljakut, aga nüüd hoopiski asfalteerivad järjekordset parklat.

Või usaldatakse tegijaid, kes südamest soovivad Viimsit muuta nõnda, et säiliksid siinsed põhiväärtused.

Need on valikud, mis on algaval nädalal nii valimiskabiinide laudadel, arvutite kuvaritel kui nutiseadmete ekraanidel.

Tunnusfoto: Kaarel Zilmer.

Viimsi Uudised  

Jaga: