KINNISVARATURG: Viimsi on väga populaarne lastega perede seas

Viimsi oli, on ja jääb üheks hinnatumaks Tallinna-lähedaseks elukohaks.

 Mis teeb Viimsi nii eriliseks? Naljaga pooleks võib öelda, et siin on olemas kõik, mida enamus inimesi oma kodukandis näha soovib – mets, meri ja linn.

 Mida toob uus aasta Viimsi kinnisvaraturul? Üsna suure kindlusega võib väita, et jätkub viimase kümne aasta trend, kus Viimsi elanike arv suureneb. Nagu varasemalt, on Viimsi endiselt populaarne lastega perede hulgas. Samas on näha ka suundumust, kus soovitakse, et vanemad oleksid lähemal ning ka lapsed, kes on Viimsis üles kasvanud, tahavad oma iseseisvat elu koduvallas jätkata.

 Uusi kodusid ei otsi ainult väljaspool valda tulevad inimesed. Suur osa on ka neid, kes on siin juba aastaid elanud, on väga rahul piirkonnaga ning soovivad näiteks suuremat/uuemat elamist soetada.

 Kui vaadata tormilisele 2022. aastale tagasi numbrite perspektiivist, siis suundumused olid samad nagu kogu Eesti kinnisvaraturul. Kõigepealt suur tõus, millele järgnes sügisene langus ning rahunemine.

 Nii müüdi Viimsi vallas maa-ameti andmetel kokku 403 korterit, mille ruutmeetri keskmine mediaanhind oli 2475 eurot. 2021. aastal olid vastavad numbrid 358 ja 1997 €/m2. Seega kasvas hinnatase aastaga 24%. Eramuid ja suvilaid müüdi mullu 130, samas kui 2021. aastal oli see number 230. Müüdud majade mediaanhinnaks kujunes eelmisel aastal 336 000 eurot, mis 34% enam kui tunamullu.

Mida soovitakse osta?

Ostuhuviliste seas on väga populaarsed uusarenduste rida- ja paarismajad. Seda suuresti seetõttu, et neid on viimase 10 aasta jooksul valda kõvasti juurde ehitatud. Huvi korterite vastu pole samuti raugenud, kuna mitte kõik pole „maja inimesed“, samuti mängib siin rolli ka hind.

Korterite hinnad on võrreldes rida-, paaris- ja üksikeramutega odavamad. Korteritega on Viimsis aga huvitav seis – arvestades elanike arvu, on kortereid Viimsis üsna piiratud hulk ja nagu on näha ka üldplaneeringust, siis palju pole ka juurde tulemas.

Enamik korteritest on ehitatud 1980-ndatel aastatel (Kaluri tee, Aiandi tee, Mooni, Roosi ja  Pargi tee). Järgmine suur ehitusaeg oli 2005-2008, kui rajati suur osa Tammepõllu elamurajoonist. Heki teele on lisandunud viimastel aastal mõned kortermajad. Kõige uuemad korterelamud on kerkinud ja kerkimas Hüatsindi ja Jasmiini teele, kuid see maht pole väga suur. Nii võib järeldada, et piiratud pakkumine hoiab korterite hinnad stabiilsena.

Majade ja kinnistute osas on huvi endiselt kasvav. Eriti kõrgelt hinnatakse väljakujunenud elamupiirkondi. Kuna paljud ostjad on lastega pered, siis saavad ostuotsusel otsustavateks teguriteks lasteaedade, koolide ja huviringide lähedus, samuti hea ühistranspordi ja kergliiklusteede olemasolu, et lapsed saaksid ise turvaliselt kooli, sealt trenni ja lõpuks ka tagasi koju. Endiselt hinnatakse privaatsust ning selle eest ollakse nõus maksma kõrgemat hinda.

Majade ostul on esmaseks kriteeriumiks hind, sealt edasi tähtsuse järjekorras planeering/suurus ja ehituskvaliteet. Eelistatud on kaasaegsed ja energiasäästlikud tehnosüsteemid, mis tagavad madalad ülalpidamiskulud. Huvilisi on ka vanematele majadele, kuid siis määrabki hinna renoveerimistööde maht, mida hoones oleks vaja teha. On kliente, kes on valmis renoveerimist ette võtma, kuid väga palju on ka neid, kel puudub selleks aeg ja oskused – nemad otsivad maju, kuhu saab kohe sisse kolida.

Mida toob tulevik?

Kindlasti pole Viimsi elanikele uudiseks, et valmimas on valla uus üldplaneering. Planeeringu kolm vaala on säilitada ja tagada valla roheline ning väärtuslik looduskeskkond, parandada viimsilaste elu- ja ettevõtluskeskkonda ning tagada valla läbimõeldud kasv, kus märksõnadeks on ressursiteadlikkus, kestlikkus, innovaatilisus ja majanduslik edukus.

Viimaste aastate kiire kasv on toonud välja mitmed vägagi kriitilised kohad, millest kõige kriitilisemad on rohealade säilitamine ja joogivee tagamine kõikidele valla elanikele.

Olles ise Viimsi elanik, läheb ka mulle väga korda, milline on meie valla elukeskkond 30 aasta pärast. Väga hea meel on näha, et valla elanikud ise on aktiivsed ja mõtlevad valla arengusuunaga kaasa ning tervitatav on näha, et vallajuhid annavad enda inimestele ka selleks võimaluse. Usun ja loodan siiralt, et valla elanike ettepanekuid võetakse arvesse.

Reaalsus on see, et lukku me valla väravale ette panna ei saa ja sellist olukorda ei tohiks tekkida, et rohkem elanikke valda juurde ei lasta. On suur tõenäosus, et kiiret kasvu püütakse valla poolt pidurdada ja piirata uute ehituslubade väljastamise pidurdamisega (menetlusajad pikenevad), samuti on üheks kasvu piiramise mehhanismiks otsus, mille kohaselt uusi detailplaneeringuid ei võeta enne menetlusse, kui olemasolevad kehtestatud detailplaneeringud on täis ehitatud/realiseeritud.

Vaatamata sellele, et oleme üsna suurte muutuste keskel ja keerises, läheb elu edasi. Kokkuvõtvalt võib öelda, et kvaliteetne kinnisvara – olgu selleks siis korter, kinnistu või suvila, mille dokumentatsioon on korras, load olemas ja kõik tegevused on ametkondade poolt kooskõlastatud, on Viimsis endiselt hinnas ning suure tõenäosusega selle väärtus ajas kasvab.

Lii Salusaar,

Uus Maa Luxumi büroo kinnisvaramaakler

lii.salusaar@uusmaa.ee
+372 5344 0956

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: