Kuidas teha koos lastega kõrvitsalaternat Halloweeniks?

Rahvusvahelistumisega on meie komberuumi jõudnud ka Põhja-Ameerikas populaarne Halloweeni tähistamine.

 

Wikipedia andmetel on nimi Halloween tekkinud lühendina inglisekeelsest nimetusest All Hallows’ Eve (kõigi pühakute õhtu). Ajaloolaste arvates on selle juured tõenäoliselt paganlikes ja keldi  rituaalides. Halloween on tänapäeval eriti populaarne USAs. Halloweeni jooksmine ehk trick-or-treating toimub 31. oktoobri õhtul.

Halloweeni ajaks on kombeks valmistada kõrvitsalaternaid. Kõrvitsalaternaid hakati tegema Ameerikas, kuna kõrvits on seal laialt levinud vili, mida varem  Euroopas ei tuntud. Laterna valmistamise komme ise ulatub aga 18. sajandisse, mil Iirimaal hakati Samhaini ühislõkkelt tooma koju süsi õõnestatud kaalika sees. Sarnaseid laternaid valmistati ka kaalikast, peedist, naerisest või kartulist.

Juurviljalaterna valmistamise komme tuleneb iiri rahvajutust Ihnuskoi Jackist (Stingy Jack), keda jumal tema pattude pärast paradiisi ei võtnud ning lepingule tõttu kuradiga ei võetud teda ka põrgusse. Nii rändaski Jack mööda maad, valgustades oma teed kaalikast õõnestatud laternaga, milles hõõguvad söed kurat talle põrgust järele viskas.

Kui soovite koos lastega valmistada lähenevaks Halloweeniks kõrvitsalaternat, on seda kõige hõlpsam teha alljärgnevalt.

  • Joonista pliiatsiga kõrvitsale piirjooned, et nende järgi lõigata sinna sobiv nägu.
  • Noaga uuristades tee piirjoonte järgi kõrvitsale silmad, suu ja nina.
  • Lõika ringikujuline avaus kõrvitsa varre kohale ning tühjenda seejärel kõrvits sisust. Sisu võib ära kasutada näiteks püreesupi tegemiseks.
  • Äralõigatud ringikujuline kaas jäta alles, et hiljem see kõrvitsale tagasi asetada.
  • Pane kõrvitsa sisse teeküünal ning aseta ringikujuline kaas avavuse peale.

Komm või pomm:-)

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: