IVO RULL: Komposti kinnistul nüüd võimalus lahendada kolm probleemi korraga

Olen aastatel 2020 – 2021 suhteliselt sageli tegelenud Komposti kinnistul toimuvaga nii vallavolikogu keskkonna- ja heakorrakomisjoni aseesimehena kui Viimsi Uudiste peatoimetajana.

Meenutan esmalt lühidalt kolme probleemideringi, mis selle kinnistuga moel või teisel seonduvad.

ESITEKS. Keskkonnakomisjonis küsisin nendel aastatel toonaselt abivallavanemalt Margus Kruusmägilt pidevalt, et millal ja kuidas lõpetatakse Komposti platsil seal tookord toimunud ebaseaduslik jäätmekäitlus. Viimsi Uudised avaldas siis rea fotogaleriisid ja videosid, milles näidati platsil toimuvat ning pandi Mihhail Vomm avalikult toimuva kohta selgitusi jagama. Neid materjale refereerisid ka paljud peavoolu meediakanalid, teiste hulgas Äripäev ning Kanal2 „Kuu-uurija“. Kogukondade Viimsi korraldas 2021. aasta kevadel jalgrattamatka, milles viisime muuhulgas kõik huvilised ka Komposti kinnistu aia taha, et igaüks saaks oma silmaga veenduda seal toimuvas.

Tulemuseks oli, et Komposti väljakul pakiti esmalt kokku seal ebaseaduslikku jäätmekäitlust varjama mõeldud angaar ning lõpuks koliti see äri sealt ära mujale. Antud protsessi saatsid Anastassia Vommi kaebekiri vallamajja Viimsi Uudiste „redaktori“ peale ning Mihhail Vommi tervad rünnakud minu aadressil Viimsilaste Facebookis.

TEISEKS. Olen alates tänavu veebruarist tegelenud ka sellega, et Viimsi uus planeeritav jäätmejaam ei tuleks Reinu tee 8a elumajade akende alla. Esmalt abivallavanem Alar Mik (Reformierakond) püüdis talle omase teerullipoliitikaga üle sõita nii piirkonna elanike muredest kui opositsiooni kriitikast. Aga kui andsin abivallavanemale kuu aja pärast üle petitsiooni 307 allkirjaga jäätmejaama DP vastu elumajade akende all, siis hoiak Nelgi teel muutus ning hakati otsima alternatiive.

KOLMANDAKS. Kogukondade Viimsi endine liige volikogu keskkonnakomisjonis Andres Jaanus on juba alates 2019. aastast avalikult korduvalt kirjutanud ning komisjonis rääkinud discgolfi negatiivsetest keskkonnamõjudest maastikukaitsealal olevale metsale. Andres Jaanus koos Maaülikooli ekspert Ivar Sibulaga on sõnas ja pildis välja toonud, millist kahju tekitab Linnakumetsa kinnistul puudele ja alusmetsale selle muidu toreda spordialal harrastamine. Andres Jaanus koos Kaarel Zilmeriga tegi juba 2019. aastal ettepaneku, et discgolfi harrastamine võiks toimuda  hoopis Komposti väljaku naabrusse jääval endisel Rohuneeme raketibaasi territooriumil. Keskkonnakomisjonis proovis Jaanus kordavalt teha väljasõiduistungit Linnakumetsa discgolfi rajale, et komisjoni liikmed võiksid oma silmaga veenduda seal tekkinud keskkonnakahjus. Kuni volikogu esimehe Atso Matsalu (Eesti 200) ja EKRE liikme Meelis Saluneeme ühise intriigi tulemusel Jaanus tänavu aprillis hoopiski keskkonnakomisjonist tagaselja välja arvati.

Kolm probleemi, ühtne lahendus

Need kolm erinevat probleemi on nüüd võimalik kompleksselt lahendada ja selle lahenduse võti on Viimsi võimuliidu käes. Kuna perekond Vomm ei saanud enam teha Komposti väljakul seda mida nad seal tegid, siis on nüüd neil huvi müüa see kinnistu Viimsi vallale 180 tuhande euro eest (lisandub käibemaks). Kogukondade Viimsi toetas 11. juuni volikogu istungil koos kõikide teiste volikogus esindatud poliitiliste liitude ja erakondadega vallavalitsusele selleks lisaeelarvega raha eraldamist.

Minu küsimuse peale, et mis plaan vallavalitsusel Komposti kinnistuga pärast selle omandamist on, vastas Alar Mik, et seda pole veel arutatud. Seega käisin ise vallavalitsusele välja ettepanekud, et sinna võiks teha parkla endise Rohuneeme raketibaasil territooriumile loodava discgolfi rajal mängijate tarbeks. Ning kuna see kinnistu on 9229-ruutmeetrine, mahuks sinna kenasti ära ka planeeritav jäätmejaam, mis jääks lähimatest elamutest vähemalt poole kilomeetri kaugusele.

Loodan, et vallavalitsus suudab neid ettepanekuid kaaluda sisuliselt ning teha otsused, mis oleksid nii Viimsi elanike kui siin discgolfi harrastamas käivate mängijate huvides.

Tunnuspilt: kuvatõmmis videost, mis kajastab 2021. aastal toimunud kogukonna rattamatkast osavõtjaid Komposti kinnistu juures.

Loe samal teemal:

VIDEO! Vaata kuidas Komposti kinnistul tegutsev Mihhail Vomm musta valgeks räägib”

Anastassia Vomm nõuab Viimsi Uudiste „redaktorilt“ video ja piltide eemaldamist ning ähvardab karistamisega”

Linnakumetsa discgolfi raja ökoloogilise taluvusvõime piiri on ületatud”

Jäätmejaama vastu kogutud allkirjad anti üle vallavalitsusele”

AJAPEEGEL: videoreportaaž kogukonna rattamatkast Viimsi looduse kaitseks”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: