Linnakumetsa discgolfi raja ökoloogilise taluvusvõime piiri on ületatud

Eesti Maaülikooli dendroloogia ja metsentomoloogia kaasprofessor Ivar Sibul on vallavalitsuse tellimusel koostanud eksperthinnangu Linnakumetsa disc-golfi raja keskkonnaseisundile.

Eksperthinnangus tuuakse välja, et antud ala puude ja puistute üldine seisund oli enne (2018. a) selle kasutuselevõttu discgolfi pargina hea kuni rahuldav. Pargi rohke külastatavuse tõttu on pargialale jäävate puistute üldine sanitaarne olukord ning radade servas olevate puude tervislik seisund viie aasta möödudes oluliselt halvenenud.

Pargi kõikidel radadel tuvastati ulatuslikud lendketta poolt põhjustatud puittaimede mehhaanilised vigastused tüvedel, okstel ja juurtel. Kõigi radade servas olevatel nii järelkasvu kui ka esimese rinde puudel (kuusk, mänd, lehtpuud) tuvastati rohked koorevigastused, mis ulatusid 10 kuni 50 protsendini puu tüve ümbermõõdust.

Radade planeerimisfaasis eksperdi esitatud soovitustest, kaitsta radade servas ning viskealal esimese kasvuklassi puid tüvevigastuste eest, on pargi majandaja poolt ainult osaliselt täidetud. Kõigil radadel esines liigtallamisest tulenev alustaimestiku kadu ning märjematel pinnastel ka mulla pindmise kihi lõhkumine.

Sademete rohketel päevadel olid rajad porised. Tugevalt tallatud muldadel oli märgata ka mulla vee läbilaskvuse ja veemahutavuse olulist vähenemist. Enamikelt radadelt olid kadunud peaaegu täielikult samblikud ja puhmad, lisaks ka samblad ning rohttaimed.

Sõltuvalt rajast oli rajal või selle servas olev alustaimestik hävinud või kahjustunud enamikel radadel 85 kuni 100% ulatuses. Liigtallamisest tingitult oli mitmetes kohtades hävinud metsakõdu ning pinnase tihenemise ja ärakande tagajärjel kuivanud ja katkenud ning paljastunud ja vigastatud pindmise juurekavaga kuuskede peen- ja jämejuured.

/—/

Käiguradadel olid paljastunud ja kahjustunud kasvavate puude pindmised juured. Esines ka isetekkelisi metsaradu. Alal esinevad mitmesuguse suurusega rändrahnud olid ümbritsetud puitpiiretega ning seetõttu väheste kahjustustega. Radadele jäänud kivikülvid aga olid tallamisest tingitult kaotanud suuresti oma esteetilise ja pärandkultuurilise väärtuse.

/—/

Kokkuvõtvalt võib öelda, et alal olevate metsakoosluste loomuliku taastumise võime on tugevalt häiritud ning ökoloogilise taluvusvõime piir on saavutatud ehk maksimaalne keskkonna rekreatsioonilise kasutamise määr Linnakumetsa kinnistu discgolfi radadel on ületatud.

Eksperthinnangu ettepanekud

  • Teostada külastajate seire ja külastajauuring.
  • Piirata pargi külastajate arvu sesoonselt.
  • Märjal perioodil (kevadel, sügisel) park ajutiselt külastajatele sulgeda.
  • Metsakoosluse loomuliku taastumise võime tagamiseks park aastaks või paariks sulgeda.
  • Tallamiskoormuse vähendamiseks ning juba paljastunud kasvavate puude juurte ning juurekaelte vigastuste vältimiseks katta rajad (ning nende servaalad) piisava paksuse (vähemalt 10 cm) hakkpuidu ja peenestatud puukoore kihiga.
  • Liigniisketesse ja märgadesse kohtadesse ehitada laudteed, mis vähendavad pinnase ja alustaimestiku kahjustamist.
  • Mängu- ja käiguradadelt kõrvalekaldumise ja isetekkeliste käiguradade tekke vältimiseks ning ümbritseva metsaaluse liigse tallamise ärahoidmiseks tõkestada mängijate liikumist sulgemisinfo väljapanemise ja/või tõketega.
  • Raja serva jäävate esimese kasvuklassi puude tüved kaitsta keskkonda sulanduvate puidust või teiste looduslikust materjalist efektiivsete (korrektselt paigaldatud ning piisava pikkusega) tüvekaitsetega.
  • Soodustada loodusliku uuenduse teket ning vajadusel seda kaitsta radadel ning nende servades.
  • Suunavad viidad paigutada üleminekuradadele ning väärtuslike loodus- ja pärandkultuuriobjektide juure (kuklaste pesakuhilad, rändrahnud, kivikülvid). Pargi sissepääsu juurde paigaldada infotahvlid, mis tutvustavad külastajatele ala (dendro)floorat-faunat ning selle säästmist.
  • Paigutada looduslikust materjalist pingid radade tiialade taha või käiguteede lõppu.
  • Kivikülvid ja rändrahnud ümbritseda puidust piiretega.

Tunnuspilt: kollaaž eksperhinnangus sisladunud fotodest Linnakumetsa disc-golfi rajast (Ivar Sibula fotod).

Loe samal teemal:

Andres Jaanus: Linnakumetsa – kaitsealast tallermaaks”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: