JUHTKIRI: Atso Matsalu madallend volikogu esimehena

Viimsi vallavolikogu esimees Atso Matsalu (Eesti 200) on asunud punuma intriige, et ajada opositsiooni saadikuid omavahel tülli ning vähendada nende kaasatust volikogu komisjonide töös.

Eeloleval teisipäeval 16. aprillil on võimuliidul plaan muuta ühepoolselt, osasid komisjonides olevaid opositsiooni esindajaid informeerimata ning nendega läbi rääkimata volikogu komisjonide koosseise. Näiteks Kogukondade Viimsi esindaja keskkonna- ja heakorrakomisjonis Andres Jaanus ning sama valimisliidu esindaja kultuurikomisjonis Terje Lilleoks said oma eeldatavast koha kaotamisest komisjonides teada alles siis, kui käesoleva nädala reedel oli avalikustatud vastavad eelnõud.

Ka märtsikuu volikogu eel püüdis Matsalu oma telefonikõnedes ja SMS sõnumites esitada valeväiteid, et EKRE ja Kogukondade Viimsi esindajad olevat justkui kokku leppinud omavahelised kohtade muutmise mõnes volikogu komisjonis. Siis sai Matsalule SMSidega selgeks tehtud, et ta lihtsalt valetab – selliseid kokkuleppeid ei olnud toona ega ei ole nüüdki.

Miks Atso Matsalu, kellel muuhulgas on ka praktilisi kogemusi Eesti korvpallikogukonna lõhestamisel, nüüd rakendab oma “võimeid” Viimsi vallavolikogus? Miks soovib ta tekitada lõhesid Kogukondade Viimsi ja EKRE vahel ning valesid levitades proovib intriigitseda kogukondlaste ridades?

Ilmselt mees, kes 2021. aasta suvel lubas Reformierakonna kui Viimsis kõik nurgad täis teinud elevandi toast välja ajada, peab pärast valimisi refidega käe löömist ikka ja jälle neile tõestama oma truualamlikkust. Mäletatavasti viskasid refid tänavu aasta alguses võimuliidust välja Isamaa, keda nüüd hoitakse depositsioonis. Madala reitinguga Eesti 200 juhtfiguurina Viimsi tasandil Matsalu ilmselt aimab, et kui ta peaks üles näitama sõnakuulmatust, saadetaks tõenäoliselt peagi pingile 200-lised.

Andres Jaanuse nimi ei vaja enamikule viimsilastest tutvustamist. Tegemist on põhimõttekindla teadlase ning aktiivse Tammneeme küla põliselanikuga, kes väärtustab loodushoidu ning kogukondlikke traditsioone. Tema oli üks neist, kelle hagi põhjal tühistas Riigikohus Märt Vooglaidi (Reformierakond) ning valla eelmise võimuliidu tihedas koostöös kehtestatud Tammelaane detailplaneeringu. Viimsi Uudiste lugejatele on Andres Jaanus tuntud kui sõnaosav ja viljakas kirjamees, kes on avaldanud kümneid artikleid Viimsi ajaloost või tänastest keskkonnateemadest.

Keskkonna- ja heakorrakomisjoni aseesimehe Ivo Rulli (Kogukondade Viimsi) hinnangul on Andres Jaanus olnud selle komisjoni kõige taibukam ja töökam liige. Kui Andres Jaanuse  koha  võtab üle Meelis Saluneem EKRE-st, saab võimuliit hõõruda heameelest käsi – jaga ja valitse printsiipi on siis edukalt rakendatud.

Viimsi Uudised palus toimuvat kommenteerida Andres Jaanusel, kelle selgitused on järgmised:

“Viimsi vallavolikogu keskkonna- ja heakorrakomisjoni aprillikuuks kokku kutsutud koosolek oli siinkirjutaja algatusel planeeritud algselt koos väljasõiduga discgolfi parki ja lähiümbruse metsadesse. See olnuks ühtlasi esimene kord kahe ja poole aasta jooksul minna üheskoos vallamaja seinte vahelt või arvuti tagant välja, nii-öelda tutvuma olukorraga kohapeal. Kuna mitu komisjoni liiget teatas juba eelnevalt, et ei saa seekord osaleda, lükati väljasõit maikuusse. Läksimegi lahku teadmises, et komisjoni järgmine koosolek toimub kas osaliselt või täielikult vabas õhus ning komisjoni esimehe palvel sai kokku lepitud ka kohtumispaik.

Täna (12. aprillil – toim.) tabas mind aga “üllatus”, kui leidsin volikogu 16. aprilli koosoleku materjalide hulgas  ühe päevakorrapunktina keskkonna- ja heakorrakomisjoni liikmete kinnitamise. Selgus, et liikmete arv pole muutunud, küll aga ei märganud seal enam enda nime.

Eks igasugu vangerdusi tehakse ikka ja mõnikord on lahkumise põhjuseks lihtsalt huvi- või ajapuudus või äratundmine, et oled sattunud valesse kohta. Pole minagi ühegi ametikohaga laulatatud, aga viisakas olnuks sellisest sammust ka asjaosalist ennast informeerida. Või pole isegi komisjoni esimeest (Tanel Einaste Reformierakonnast – toim.) sellesse, mis kusagil “kõrgemates sfäärides” plaanitakse, varemalt pühendatud? Kas Viimsi vallas asjad nii käivadki või on see eeskujuvõtt Toompeal viljeldavast poliitilisest kultuurist, kus koalitsioon kontrollib oma häältega ka opositsiooni jõuvahekordi? Vihjeks parlamendi aseesimeeste äsjased valimised.“

Viimsi Uudiste toimetus soovitab kõikidele lugejate jätta hästi meelde – kui kavatsete 2025. aasta sügisel valida Eesti 200 kandidaatide poolt, saate Viimsis võimule tagasi Reformierakonna. Kes aga peaks andma mingil põhjusel hääle Atso Matsalule, saab pealkauba veel valeliku ja intriigitseva poliitika jätkumise.

Tunnuspilt: pexels.com

Loe samal teemal:

AJAPEEGEL: Atso Matsalu võrdles Reformierakonda Viimsi reostanud elevandiga”

REPLIIK: Atso Matsalu juhitava komitee otsus tekitas meedias kriitikalaine”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: