MARGUS TALSI: tõusev maamaks – õiglane maksupoliitika või maa- ja koduomanike karistus?

Maamaks on riiklik maks, kuid tulud sellest laekuvad kohalikele omavalitsustele. Kohaliku omavalitsuse volikogude otsustada on maa maksustamise määra ja kodualuse maamaksust vabastamise üle.

Maamaksu suuruse arvutamisel on kaks olulist komponenti, maa hind ja maa maksumäär. Maa hind saadakse maade korraliste hindamistega. Seda tehti viimati 2022. aastal. Kuna hindamine tehti mitme aastakümne järel, tõusid paljude maatükkide hinnad kordades.  Nii kerkis maa maksustamishind keskmiselt 8,3 korda, mõnes piirkonnas koguni 40 korda.  Et maamaks kordades ei kasvaks, võeti appi kaitsemeetmed. Valitsus lubas, et maamaksu tõus ei ületa 10% aastas. Selle piirangu muutis järgmine valitsuskoalitsioon: Reformierakond, Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond, tõstes 2025. aastast võimaliku maksutõusu piirmäära 50%-ni. Lisaks tõstsid nad elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa kõlviku maksimaalset maksumäära 0,5 protsendilt 1 protsendile. Muu maa maksimaalset maksumäära tõsteti 0,1 protsendilt 2 protsendile. Valitsuskoalitsioon otsustas ka kodualuse maa maksuvabastuse otsustamise üle anda kohalikele omavalitsuste, millega tühistati kodualuse maamaksu vabastus riigi tasandil. Rahandusministriks olnud Mart Võrklaev (RE) on öelnud, et kodualuse maa maksuvabastus ei ole enam kohustuslik, selle kehtestamise üle otsustab omavalitsus. Tema sõnul leppis RE, Eesti 200 ja SDE kokku, et kaob ka maamaksu tõusu piirang, mille eelmine valitsus seadis kümnele protsendile aastas. Samuti on kodualuse maa maksuvabastuse kaotamise poolt sõna võtnud Reformierakonna juhtivpoliitik Jürgen Ligi.

Õiguskantsler on kriitiline

Oma kirjas Maamaksuseaduse muutmise seaduse eelnõust taunib õiguskansler maamaksu tõusu piirangute pidevat muutmist ja kirjutab: „Inimestele anti lubadus, et isegi kui hindamise tulemusel maa hind hüppeliselt kasvab, tõuseb maamaks järgmistel aastatel üksnes 10 protsendi kaupa ning seetõttu ei tarvitse kellelgi karta järsku maksutõusu. Kui seadusemuudatusega lubatakse 2025. aastal tõsta maamaks 50 protsenti kõrgemaks, kui oli eelmisel aastal, saab inimeste usaldus riigi vastu taas löögi“.

Kodualuse maa maksuvabastuse kaotamise kohta arvas õiguskantsler: „Seega ajendas parlamenti kogu riigis ühetaolist kodualuse maa maksuvabastust kehtestama mure selle pärast, et maamaks võib olla koduomanikele liialt koormav ning sundida inimesi kodust loobuma. Sooviti vältida sotsiaalsete pingete teket ning kõne all oli ka küsimus, kas kodualuse maa maksustamine on õiglane ja moraalne.“

Neid õiguskantsleri muresid on valitsuskoalitsiooni poolt ignoreeritud ja järgnevalt kaotati ka 50% maksukasvu piirang. Piret Hartman (SDE): „Alates 2026. aasta maamaksu määramisest saavad kohalikud omavalitsused otsustada ise maamaksu aastase kasvu piirmäära protsendi üle, maamaksu summa aastaseks kasvuks võib kehtestada 10 kuni 100 protsenti, võrreldes eelmise aasta maamaksu summaga“. Ei järgita enam ka head tava, et maksude tõstmisest teatatakse maksumaksjale ette vähemalt pool aastat.

Viimsi vald võtab maaomanikelt maksimumi

Viimsi Vallavolikogu kehtestas 13. juuni 2023 a. uued maamaksu määrad, mis hakkasid kehtima alates 1. jaanuarist 2024. Elamumaa maksumäärks kehtestati 0,5%. Riigi poolt oli siis lubatud maksumäär vahemikuks 0,1 – 0,5%. Viimsi Valla volikogu otsustas kehtestada maksimum määra ehk 0,5%, mis oleks tõstnud maamaksu elamumaadele hüppeliselt ca 30%. Kuna riigi poolt oli siis kehteststud piirang maamaksu maksimaalseks tõusuks 10% aastas, tõusis maamaks volikogu otsuse tulemusel Viimsis 2024 aastal 10%.

2025. aasta maamaksude osas tegi vallavalitsus volikogule ettepaneku muu maa sihtotstarbega maaüksuste maamaksumäära suurendada 1%-lt 1,5%-le. Maamaksumäära elamumaadele jäeti muutmata 0,5%-le. Nende otsuste tulemusel tõuseb 2025. aastal Viimsis maamaks järsult elamumaadele ligi 18%.  Seda volikogu otsuse eelnõus mainitud ei ole ning selle tõusu põjuseks on riigi otsus tõsta maamaksu kasvupiirmäära 10%-lt 50%-ni. Samuti puudub volikogu otsuse eelnõus mõjuanalüüs maamaksutõusude kohta.

Nende otsuste tulemusel tõuseb 2025. aastal Viimsis maamaks järsult elamumaadele ligi 18%. 

Volikogu otsuste tulemusel kasvab Viimsis maamaksu laekumine 46% ehk ligi miljon eurot. Kiire maamaksu tõus tekitab küsimuse, et kui valla koalisatsioonierakondade juhid on korduvalt kinnitanud, et valla eelarve on heas seisus, siis milleks maamaksu suurendatakse ja mis otstarbel täiendavaid maamaksulaekumisi kasutatakse. Võtmeküsimuseks Viimsi koduomanikele saab kohalike omavalitsuse valimistel see, kas kodualuse maa maksuvabastus jääb kehtima või hakkavad koduomanikud tulevikus 1000-euroseid või veelgi suuremaid maamaksu arveid tasuma.

Näitena maamaksu arvutus ühele elamumaale Püünsi külas: pindala 1206 ruutmeetrit, riigi poolt määratud maa maksustamishind 96192 eurot. Maamaks 2023. aastal 369.5 eurot, 2024. aastal 406,23 eurot kasv 10%. 2025. aastal volikogu poolt kehtestatud 0,5% maamaksu määraga on maks juba 480,96 eurot –  kasv 18%. Kui volikogu kehtestab järgnevatel aastatel elamumaa maamaksu maksimummääraks 1,0%  ja kodualuse maa maksuvabastus tühistatakse on võimalik maamaks 2026. aastal antud krundi omanikule 721,44 eurot ja 2027 aastal 961,92 eurot. Seega halvemal juhul võib maamaks veel tõusta 2027. aastaks kaks korda.

KOV valimistel on valija jaoks küsimus, kas riigi tasandil maamaksutõusude ja kodualuse maa maksuvabastamise kaotamise poolt olnud erakonnad on valmis neid otsuseid täitma ka kohalikus omavalitsuses. Kuna tulevastel KOV valimistel on esmakordselt väga oluliseks teemaks maamaksu suurus, siis peaks valija väga tähelepanelikult lugema volikogusse kandideerijate valimisprogramme maamaksu kohta või küsima otse kandideerijatelt nende seisukohti selles küsimuses. Arvestada tuleks ka erinevate erakondade seisukohti ja juhtivpoliitikute väljaütlemisi maamaksu kohta. Kui kiiresti kasvav maks kodualuse maa eest hakkab koduomanikule üle jõu käima, on tegemist inimeste karistamisega ning kodudest ilmajätmisega.

Margus Talsi on Viimsi valla koduomanik alates 1996. aastast.

Tunnuspilt: vaade Haabneemele (Andreas Willingtoni foto).

Loe samal teemal:

Viimsi võimuliit tõstis jõuliselt ärimaade maamaksu määra“

Eelarvekomisjon ei toetanud vallavalitsuse eelnõu maamaksu määra tõstmiseks“

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: