MyFitnessi blogi ehk trennides parema elu poole, 3. osa

Kui teha trenni eesmärgiga kehakaalu vähendada, siis detsembrist keerulisemat kuud selleks kalendris ei leidu.

Ühel poolt kärbib aastalõpu töötempo läbisegi pühadeperioodi ürituste ja koosviibimistega märgatavalt aega trennis käimiseks. Teisalt pakub jõuluaeg ohtralt ahvatlusi kalorirohkete roogade ning tummiste jookide tarbimiseks. Ja nagu komme nõuab – ikka palju, ent sageli!

Traditsioonide vastu ei  saa, seega sean omale tagasihoidlikuks eesmärgiks pühadeperioodil seni saavutatud vormi hoida ning mitte kaalus tagasi anda. Trennijärgne hea toonus on boonuseks niikuinii.

Mu strateegia jõuludele vastupanu osutamisel  on lihtne – liikuda rohkem jala ning teha spordiklubis tihedamini kardiot. Kunagise põlvetrauma tõttu pole mul võimalik pikemalt jooksta, aga kõik muud võimalused liigutamiseks on jätkuvalt konti mööda.

MyFitness Viimsi klubis kasutan kardiomasinates kõige sagedamini justkui kepikõndi võimaldavat seadet. Sellel tund aega keskmises tempos ja paraja koormusega kätele ja  jalgadele koormust tekitades kulutan pisut rohkem kui 600 kilokalorit. Sama energiakoguse kulutamisele sõudeergomeetril või jalgrattatrenažööril pean tegema ajaliselt hoopis pikemaid otsi.

Muide, kardiotrennis valatud  higi pärsib suurepäraselt liigse maiustamise soovi. Näiteks 100-grammine tahvlike piimašokolaaadi metspähklitega võrdub tunniajase üle keskmise intensiivse kepikõnni trenniga. Iga kord, kui mul tekib soov mõni komm või piparkook põske pista, mõtlen kui kohutavalt ja ebaõiglaselt palju peaksin trennis selle üürikese maitsmisrõõmu tagasitegemiseks pingutama. Seejärel tunduvad õunad-mandariinid hoopis mõistlikumate altrenatiividena, kuigi needki on üksjagu kalorirohked.

Liikuvas kehas väle vaim

Teen vahetevahel ka intervalltreeningut, pikkides mõõdukas tempos liikumise vahele minutilisi kiireid spurte. Need sööstud löövad pulsi üles ning taas mõõdukas tempos jätkates on keha energiakulu hoopis suurem.

Lisaks mõnusale füüsilisel koormusele turgutab kadiotreening ka vaimu. Kindlas tempos liikumine toodab organismis täiendavalt endorfiine, mis lisaks heaolutunde loomisele ergastavad mõttetegevust. Samas puuduvad kardiomasinal kulgedes segavad tegevused ning saab häirimatult mõne parasjagu päevakorral oleva teema üle põhjalikumalt juurelda. Sageli juhtub, et kui enne trenni oli mul pea pulki täis, siis saalis mõne distantsi „läbimisel“ tekkis täiesti uus mõte või lahendus. Mida saab trennijärgselt saunas lõdvestudes rahulikult edasi kaaluda.

Aga mõnikord eelistan kardiot tehes hoopiski oma mõttetegevuse tasalülitada. Näiteks kõrvaklappidesse timmitav tempokam biit ühes jalgrattatrena ekraanile ketrama pandud suht tühja maanteed kuvava videoga pakub ajule suurepärast puhkust. Soovitan seda stiili harrastades mobla helinad ja märguanded samuti välja lülitada, et kellegi murelik küsimus või teade ei tooks juba enne trenni lõpetamist tagasi tegelikkusesse.

Vahelduseks trenn MyFitnessi Kristiine klubis

Vaheduse mõttes ühendasin jõulueelse sisseostude tegemise Kristiine keskuses sealse MyFitness Kristiine klubi külastamisega.

Tegemist on MyFitnessi kõige uuema klubiga, kus on palju avarust, kõige moodsamad trenažöörid ning väga lai valik erinevaid jõumasinaid.

Uues kohas tekkis ahvatlus paljusid teistmoodi võimalusi kohe ära proovida. Mis omakorda täiesti planeerimatult lõhkus mu tavapärast trennirutiini ning hoidis jõusaalis kavandatust kauem.  Sain omal nahal kinnitust loetud tarkustele, et teistmoodi  harjutused tõstavad  treeningu efekti.  Kui teha pikemat aega enam-vähem samu harjutusi, nagu mul on olnud kombeks, kohaneb keha vastava koorumusega ning õpib nende sooritamiseks vähem energiat kulutama.

P.S. Täiesti korraliku trennina läheb kirja ka RMK metsast koju jõulukuuse toomine (olles eelnevalt mõistagi selle eest netis tasunud). Minul tuli selleks käia edasi-tagasi lumisel metsarajal umbes 5 kilomeetrit (pool teed ligi 20 kg kaaluva kuusega) ning hüpata paar korda üle kraavi. Suurepärane jõulufitness!

Ivo Rull, kehakultuuritegelane

Loe samal teemal:

MyFitnessi blogi ehk trennides parema elu poole, 1. osa”

MyFitnessi blogi ehk trennides parema elu poole, 2. osa”

Järgmine Ivo Rulli trenniblogi ilmub jaanuaris.

Viimsi Uudised

Jaga: