Hantlid, kangid, sangpommid – need nüüd mu sõbrad kolmekesi. Sellest triost olen varasemalt spordiklubis käies ikka eemale hoidnud. MyFitnessi personaaltreener Indrek Vait tegi aga kiirelt selgeks, et ekslikult.
Tõsiasi on, et tulemuse saavutamiseks tuleb lihaseid treenida mitte üksnes võimalikult suurte koormustega (mõistagi seegi loeb), vaid just individuaalselt õigete võtetega. Ning nende sooritamiseks tuleb igaühel lähtuvalt oma füüsisest teha hantlitega erinevaid painutusi, kangiga mitmes stiilis tõsteid või rebida sangpommi spetsiifilistes asendites. Jõumasinatel võib ka harjutada, aga nende ampluaa on siiski universaalne. Jõumasinad on iseenesest trenniks turvaline valik, neil ei saa väga valesti harjutusi teha. Samas keha kohaneb seal saadava standardkoormusega kiiresti ning treeningu efekt selle võrra väheneb.
Indrek küsis mul iga trenni alguses, kas ja kus mul valutab. Tema hinnangul on mõõdukas valu (10-punkti skaalal kuni 5-ni) vaid positiivne märk selles, et eelmine trenn on olnud tõhus. Samas valutavate lihaste koormamine tuleks lõpetada, kui valu tunnetus tõuseb skaalal juba 7-ni.
Praegu peamiselt jõutõstmisele keskendunud Indrek mainis nagu muuseas, et temal endal pärast oma igapäevast trenni kogu aega midagi valutab.
“See tekitab ikkagi tunde, et elan!” naljatles ta.
Põhiosas olen treeninud õlalihaseid, aga ka jalad ning kõhulihased pole jäänud tähelepanuta. Rõhk on olnud sellel, millise tempoga ning milliste amplituudiga sooritusi teha. Saadud kogemus on, et harjutusi õigesti tehes suureneb jõudlus lausa iga seeriaga.
Olen püüdnud Indreku õpetusi võimalikult täpselt meelde jätta ning lihasmällu talletada, sest nüüd jätkan tema suuniseid järgides MyFitness Viimsi klubis omal käel. Üldjoontes tean, milliseid mulle soovituslike harjutusi tehes on missugune asend kõige efektiivsem. Kui sihid selged, siis pole muud kui panna kõrvaklappidess tümisema AC/DC või Rammstein ning võtta kord-korralt kätte järjest raskem raud. Võimalikult õiget tehnikat järgides.
Rütm käes – nii hoida!
Oktoobris tekitasin omale iganädalase trennirütmi – kaks korda jõutrenni ning kaks korda kardiot. Neist viimastest üks on nädalavahetusel ujumine MyFitness Ülemiste City klubis. Kui olen sealses 25-meetrises basseinis oma distantsi ära teinud, saan boonuseks mõnusalt lõõgastuda mullibasseinis ja aurusaunas.
Püüan nelja trennikorra rütmi hoida ning hakata nende käigus saadavat koormust tasapisi tõstma. Kui eeloleval talv pakub võimalusi vahelduseks värskes õhus suusatada või uisutada, siis kindlasti kasutan neidki variante. Kuna MyFitnessil on Tallinnas ja Harjumaal kokku 13 klubi, saan vaheldust luua ka vastavalt oma linnas liikumistele trennipaiku vahetades.
Muide, külmal ajal on mulle täiendavat motivatsiooni jõusaalide külastamiseks andnud sealsed saunad. Heameel on tõdeda, uuenduskuuri läbinud MyFitnessi Viimsi klubis on saunakeris päris särtsakas – vaid paarist sahmakast piisab, et tõmmata temperatuur 100-ni.
“Maadlus” söögiisuga tuleb õhtul hilja
Iseäranis jõutrenn tekitab mul just õhtuti enne magamaminekut hundiisu – organism nõuab kulutatut tagasi. Nagu MyFitnessi Viimsi klubi personaaltreener Kadi Salm-Dikker selgitas, on meie instinktid ürgsed. Kui käib küttimine (moodsal ajal trenn), ei tunta ei nälga ega valu. Aga kui pingutus lõppenud, algab organismis varude taastamine. Paraku pole tänapäeval sellele mingeid takistusi kui vaid mõned sammud diivanilt külmkapini.
Püüan õhtuti iseend üle kavaldada mitte üksnes puu- ja juurviljadega (kaua sa neid närida kannatad!), vaid põimides ampsude hulka ka madala kalorsuse ning kõrge valgusisaldusega kodujuustu või pudinguid. Täitsa toimib, seni on kehakaal vähenenud stabiilselt ning esimesed neli kilo on läinud. Juba lähevad mõned gaderoobis kaua oma aega oodanud pintsakud taas lahedalt selga ning püksirihm tõmbub kenasti koomale. Ning aasta kõige pimedamal ja kõledamal ajal tunnen end üllatavalt energiliselt.
Väga ranget dieeti ma ei pea. Nagu MyFitnessi toitumisnõustaja ja peronaaltreener Cätlyn Toomere ütles, tuleb vahetevahel end ikka millegi heaga premeerida. Seega aeg-ajalt maiustada on okei ning nädalavahetusel võtan ka mõned õlled. Kas teadsite, et klaasis õlles on vähem kaloreid kui klaasis piimas?! Vahe kalorite omastamises tuleb sisse sellest, et ma ei tea kedagi, kes teaks kedagi, kes jooks õhtu jooksul ära 6-paki piima😊 Rääkimata kõigest sellest rammusast, mida õlu libistades kasvava isu tõttu juurde haugatakse.
P.S. “Kõik hea siin ilmas on kas ebaseaduslik, amoraalne või paksuks tegev.” (Murphy seaduste täielik kogu)
Ivo Rull,
kehakultuuritegelane
Loe samal teemal:
“MyFitnessi blogi ehk trennides parema elu poole, 1. osa”
Järgmine Ivo Rulli trenniblogi ilmub detsembris.
Viimsi Uudised
Jaga: