REPLIIK: Eesti 200 toetus langes alla valimiskünnise, kahesajaliste näokaotus Viimsis andis tubli panuse

ERR-i tellitud Kantar Emori viimatisest erakondade toetuse uuringust selgus muuhulgas, et Eesti 200 toetus on langenud alla 5-protsendilise valimiskünnise.

Samal perioodil on Nordstati ja Ühiskonnauuringute Instituudi iganädalane erakondade populaarsuse uuring näidanud Eesti 200-le umbes 6-protsendilist toetust.

Varasemalt on endine Eesti 200 esimees Lauri Hussar avalikult öelnud, et usaldab uuringute puhul rohkem Emori tulemusi, kuna need on täpsemad.

Viimsi Uudiste toimetus jätab laiema põhjuste analüüsi, mis on viinud Eesti 200 toetuse järsule kukkumisele, teistele huvilistele. Keskendume järgnevalt sellele, kuidas on kulgenud Eesti 200 tõus ja langus Viimsis.

2021. aasta kohalike valimiste eel olid Eesti 200 kandidaadid sõnades täis kuraasi teha Viimsis muutusi. Lauri Hussar võitles justkui refide korruptsiooniga ning ajas muidu toredat juttu.

Varasemalt ligi 20 aastat Reformierakonda kuulunud Atso Matsalu lõi selja sirgeks ja astus refidest välja. Ta kirjutas meedias reljeefselt Reformierakonna poliitikute toonastest sigadustest ning lubas Viimsis kõik nurgad täis teinud elevandi (ehk Reformierakonna) toast (ehk vallavalitsusest) välja ajada.

Muusik Stig Rästa kepsles hoogsalt 200-liste valimisklippides ning rääkis oot-oot-stiilis kõigest, mida tuleb valla elus helgemaks muuta.

Pärast valimisi, kui Eesti 200 oli saanud Reformierakonna ja Kogukondade Viimsi järel  kolmanda tulemuse, tegid kahesajalised Viimsis välkkiire diili refidega, tagades neile võimul püsimise. Märke sellest, et nad kalduvad diilitama refidega, oli näha juba enne valimispäeva. Samas oli toona ja on jätkuvalt ka täna olemas variant teha Viimsis koalitsioon ilma Reformierakonnata.

Hussarist sai valimiste järel lühikeseks ajaks Viimsi vallavolikogu esimees. Seda positsiooni kasutas ta peamiselt vaid Eesti 200 parlamendivalimiste kampaania korraldamiseks. Pärast Riigikogu valimisi pole Hussar mitte kordagi osalenud Viimsi elus olulistes debattides ega ka mitte muul moel üles näidanud huvi siinsete asjadega tegelemiseks. Hussari asendusliikmena volikokku tulnud Jaanus Lember pole seal senini sõna võtnud.

Matsalu muutus maa- ja planeerimiskomisjoni juhina refidele kuulekaks partneriks ning  samas stiilis on ta jätkanud ka volikogu esimeheks saades.

“Vahet pole, kas valid rehvid või sorbiinhappe*. Lasnamäe saad nagunii.”

Jaanus-Juhan Illend, 16.01.23 Viimsilaste Facebookis

*Sorbiinhappe toidulisaiane kood on E200.

Stig Rästa istus volikogus ligi kaks aastat ning tegi täpselt kahel korral ka lühikesteks repliikideks suu lahti. Siis mees väsis ning tema asendusliikmena on volikogus nüüd Anneli Laines-Ensling. Kelle senini kõige silmapaistvam tegu on olnud vallalehte oma eraäri promova sisutundusartikli tasuta sokutamine.

Mille poolt on Eesti 200 volikogus hääletanud? Lauri Hussar toetas näiteks Haabneeme randa kortermajade ehitamiseks sobilike tingimuste loomist. Atso Matsalu on koos teiste teiste volikogu kahesajalistega maha hääletanud ettepanekud tõsta esimesse klassi minejate, seeniorite ja teiste abi väärivate sotsiaalsete rühmade toetusi. Ja vastupidi – kahesajalised on olnud alati poolt, kui hääletusele on pandud ettepanekud maksta vallavalitsuse liikmete kopsakaid preemiaid, hüvitisi või tulemustasusid.

Preemia vääriliseks on peetud ka Viimsi abivallavanem Nikolai Bentslerit, kes omab vallamajas ühe käe sõrmedel üles loetaval hulgal alluvaid ning saab iga kuu ligi viis tuhat eurot palka ning ligi tuhat eurot esindustasu.

Varem oli Viimsi vallalvalitsuses kolm abivallavanemat, 200-liste koalitsiooni võtmisel ja seal hoidmiseks loodi neljas abivallavanema koht, millel istub Bentsler.

Eelnevast lähtuvalt saab tõdeda, et Viimsi kahesajaliste panus oma koduerakonna toetuse allakiskumisel on olnud märkimisväärne. Mis saab edasi?

“Eesti 200 lahendus on väga lihtne – tuleb leida lahendus.”

Lauri Hussar, 01.03.23 ETV-s vastates küsimusele, mis on erakonna lahendus Nursipalu probleemile

Tunnuspilt: kollaaž pexels.com fotost ja Eesti 200 veebi kuvatõmmisest.

Loe samal teemal:

Emor: Reformierakond ja sotsid kasvatasid toetust, Eesti 200 langes alla künnise”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: