JUHTKIRI: Viimsi Teataja peamine formaat on propaganda

Asjaolu, et vallavalitsuse häälekandja Viimsi Teataja jättis avaldama ülevaate Tammneeme küla 2023. aasta arengutest, paneb taaskord sellise lehe vajalikkuses sügavalt kahtlema.

Kui Andres Jaanus, Raivo Kaare, Kaarel Zilmer ja Alo Tamm olid Viimsi Teataja poolt palutud loo toimetusele ära saatnud, said nad lehe peatoimetaja Jane Saksalt vastuse, et kirjutatud artikli formaat ei sobi ja lugu jääb 26. jaanuari numbris avaldamata. Tegemist on taaskord väga selge tsensuuri juhtumiga vallalehes, sest Tammneeme mehed kirjutasid oma loos muuhulgas ka küla probleemidest ning mainisid vajadust Tammelaane DP lõpetada. Õnneks on olemas alternatiiv ja nii ilmuski Viimsi Teatajas avaldamiseks kirja pandu hoopiski Viimsi Uudistes (loe SIIT).

Tegemist pole üldsegi mitte esimese avalikkuse ette jõudnud tsensuuri juhtumiga Viimsi Teatajas tänase võimuliidu tegutsemise perioodil. 2022. aasta veebruaris saatis abivallavanem Alar Mik (Reformierakond) volikogus esindatud erakondade ja valimisliitude esindajatele päringu Viimsi Teatajas üldplaneeringu teemaliste lühikommentaaride avaldamiseks.

Päringule vastas teiste hulgas ka toonane EKRE ja volikogu liige Kristel Menning. Tema saadetud lühike seisukoht ilmus aga Viimsi Teatajas oluliselt kärbitud ning mõtet moonutaval moel. Toonane Viimsi Teataja toimetaja Merilin Piirsalu kinnitas siis Menningule, et toimetus teksti ei kärpinud, vaid sai selle trükis ilmunud versioonis Alar Miku kaudu. Juhtum päädis Menningu arupärimisega Mikule ning seejärel õienduse vormis Menningu seisukoha avaldamisega Viimsi Teatajas.

Nii Tammneeme külaseltsi esindajad kui EKRE ei kuulu tänase võimuliidu koosseisu ega depositsioonis hoitavate soosikute leeri. Viimsi Teataja on selgelt vaid võimu juures olijate  või selle ümber tiirlejate hääletoru. Kellele mõnikord tehakse ka „kingitusi“ – näiteks sai võimuliidu volikogu liige Anneli Laines-Enslingi (Eesti 200) avaldada möödunud aasta lõpus oma eraäri promova sisuturundusartikli tasuta (“kingituse” väärtus 634 eurot).

Viimsi Teataja on selgelt vaid võimu juures olijate  või selle ümber tiirlejate hääletoru.

Piinlik ja küüniline on Viimsi Teataja veergudel reaalselt Raasikus elava vallavanema kunstlikult pildile sokutamine. Aastatel 2020 – 2021 talutas toonane valla PR-juht vallavanemat külast külla, et oleks ainest tekitada temast valimiseelne promolugude seeria. Nüüdne PR-juht võttis ette analoogsete lugude seeria tootmise vallavanemast ettevõtete külastamise formaadis ja samuti valimisteks varakult valmistumise tagamõttega.  Noorematele meenutab see ehk  Savisaare viimaseid aastaid Tallinna linnapeana, vanematele tulevad vahest meelde koguni Brežnevi ajad.

Viimsi Teataja küljendamine, trükk ja postkastidesse toimetamine ühes selle sisu tootvatele valla PR-osakonna töötajate palgafondiga võtab Viimsi maksumaksjate kukrust iga aasta üle veerand miljoni euro. Suur osa sellest summast on sisuliselt võimul olevate erakondade varjatud rahastamine.

Tänane valla propagandaleht tuleb ümber kujundada neutraalseks infobülletääniks. Viimsi maksumaksjatel on õigus saada oma raha eest vajalikku informatsiooni, mitte parasjagu võimul olijate vähem või rohkem varjatud reklaami.

Tunnuspilt: freepik.com

Loe samal teemal:

Kristel Menning esitas Alar Mikule arupärimise tsensuuri kohta Viimsi Teatajas“

REPLIIK: vallaleht avaldas volikogu liikme äri promova artikli tasuta“

Vallavalitsus kulutab oma häälekandja teostuseks ja levitamiseks järgmisel kolmel aastal üle poole miljoni euro“

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: