Sander Paljak: „Vabanemise“ dünaamiline vorm tuleneb vabaduse ja iseseisvuse vaimust

Äsja kuulutati välja Mõisaparki Vabadussõjas langenud viimsilastele rajatava mälestusmärgi võidutöö, mille autoriks on arhitekt Sander Paljak.

Viimsi Uudised intervjueeris lühidalt võidutöö autorit.

Palun tutvustage end kui loojat – koolid, senised olulisemad tööd, tulevikuplaanid?

Hariduse omandasin Tallinna Tehnikakõrgkoolis ja Kunstiakadeemias, mõlemas õppisin arhitektuuri- ja linnaplaneerimise erialal.

Loomingut olen teinud mitmes skaalas, kortermajadest ühiskondlike hooneteni. Kõige olulisemateks töödeks loen Hiiumaa ja Viimsi Vabadussõja monumendid.

Sellised objektid võimaldavad vabamat vormilist mängu ja on minu jaoks nn puhang värsket õhku. Need on mulle näidanud ka, et väiksed objektid võivad olla sama erilised või isegi erilisemad kui suured.

Tulevikuplaanid on lahtised, elan ühe päeva korraga ja kasutan selle sees tekkivaid võimalusi maksimaalselt ära. Ka telefonikõne või vestlus võib palju muuta, neid ette planeerida ei saa.

Kindel on arhitektuuri ja üldiselt loominguga edasi tegelemine.

Selgitage palun mälestusmärgi „Vabanemine“ ideed.

“Vabanemise” idee keerles algusest peale lendu tõusva linnu ümber. Raske öelda millest idee alguse sai, eks see tekkis momendis. Dünaamiline vorm aga tuleneb vabaduse ja iseseisvuse vaimust, mida me kõik usume ja edasi kanname.

Millisesse kohta mälestusmärk tuleb ning milliseid materjale selle teostamisel kasutatakse?

Mälestusmärk on planeeritud Laidoneride monumendi ja Sõjamuuseumi teljele, muuseumi lähistele.

Monument tuleb kindlasti metallist, selle täpne viimistlus selgub töö käigus. Monumendi alus luuakse graniidist täringukivist.

Millal on planeeritud mälestusmärgi avamine?

Monument planeeritakse avada järgmise aasta suvel.

Viimsi Uudised

 

Jaga: