Vallavanem eitab tsensuuri Viimsi Teatajas

Viimsi volikogu liikmed Ants Erm, Tanel Ojang ja Ivo Rull (Kogukondade Viimisi) esitasid arupärimise raames küsimuse vallavanem Illar Lemettile (Reformierakond) Viimsi Teatajas aset leidnud järjekordse tsensuurijuhtumi kohta.

Arupärijad osundasid, et 2023. aasta novembri lõpus pöördus valla infolehe Viimsi Teataja toimetaja Jane Saks külavanemate poole ettepanekuga kirjutada möödunud aasta kokkuvõtteks umbes 3000 tähemärgi pikkune kuni 3 fotoga lugu. Soovitud tähtajaks saatsid sellise loo Tammneeme küla arengutest külavanem Raivo Kaare koos külaseltsi liikmete Andres Jaanuse ja Kaarel Zilmeri ning Tammneeme Sadam MTÜ juhatuse liikme Alo Tammega.  Paraku 26. jaanuaril Viimsi Teatajas seda lugu ei avaldatud. Toimetaja põhjendus oli, et loo „formaat“ pole sobiv. Meie hinnangul oli tegemist järjekordse tsensuuri juhtumiga Viimsi maksumaksjate rahaga välja antavas valla infolehes, selgitasid arupärijad.

Viimsi Teatajas avaldamata lugu Rannarahva pikameelsus võib lõpuks ära tasuda” ilmus hoopiski sõltumatus kogukonnaportaalis Viimsi Uudised tänavu 25. jaanuaril. Lugu käsitleb Tammeneeme külas aasta jooksul toimunut. Muuhulgas ka möödunud aastal mitmesuguste koosolekute ja küsitluste vormis külaelanike tähelepanu koondanud küsimust, mis saab Riigikohtu poolt ebaseaduslikuks kuulutatud Tammelaane detailplaneeringust.

Illar Lemetti oma kirjalikus vastuses volikogu liikmetele ütleb järgmist:

“Viimsi Teataja toimetaja palus külavanematel kirjutada oma külade tegemistest. Kuuest kirjutisest viis avaldati lehes. Tammneeme küla puudutavas kirjutises räägiti rohkem valla tegemistest, aga mitte sellest, mida külakogukond ise on ette võtnud. Lehe toimetaja küsis kirjutise autoritelt, ehk nad ikkagi soovivad oma küla tegemistest rääkida, aga minule teadaolevalt ette nähtud formaadis seda teha ei soovitud.Iga väljaande (pea)toimetajal on õigus väljaande sisu osas teha valikuid ja antud juhul ei lähtunud kirjutajad sellest, mis oli kirjas esialgses üleskutses. Seega ei olnud tegemist tsensuuriga.“

Mida endast tegelikult kujutab tsensuur, saab lähemalt lugeda vastavast Wikipedia artiklist SIIT.

Tunnuspilt: tsensuuri tähistav logo (Wikipedia).

Loe samal teemal:

Kristel Menning esitas Alar Mikule arupärimise tsensuuri kohta Viimsi Teatajas“

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: