Rannarahva pikameelsus võib lõpuks ära tasuda

Järgnev lugu oli tellitud ja kirjutatud ilmumaks vallavalitsuse ajalehes, kuid ilmub nüüd hoopiski sõltumatus kogukonnaportaalis.

2023. aasta novembri lõpus pöördus Viimsi Teataja toimetaja Jane Saks külavanemate poole: „Peagi on käes detsember ning ühtlasi ka aasta kokkuvõtete tegemise aeg. Usun, et Viimsi inimestel oleks huvitav lugeda ka külade aastast kokkuvõtteid. /…/ Palun, et kirjutaksite umbes 3000 tähemärgi pikkuse loo ja lisate juurde kuni 3 fotot. Kokkuvõtted avaldame 26. jaanuaril ilmuvas Viimsi Teatajas.“

Mõte iseenesest oli hea, sest kes veel teab paremini oma küla asju kui selle elanikud. Tammneeme mehed olid kohe varmad tegutsema, aga vahetult enne lugude laekumistähtaega saabus vastus, et toimetusele saadetud loo „formaat“ pole sobiv. Milles see ootustele mittevastavus seisnes, on siiani arusaamatu. Meile pole teada, kui aktiivselt üleskutsele reageeriti, aga leiame, et juba valmis kirjatükki võiks siiski laiemalt levitada ja pöördusime Viimsi Uudiste poole. Loomulikult loeksime huviga ka teiste külade tegemistest. Nüüd aga lugu ise.

Sirvides külakoosolekute protokolle, võib sealt leida külavanema teate aastast 2010, et Tammneeme kergliiklustee projekt on peatatud. Pärast seda, kui mõni aasta hiljem valmis Randvere tee äärne kergliiklustee, ei juhtunud külas ega küla ümber tükk aega midagi kauemaks meeldejäävat ja suuremat osa kogukonnast kõnetavat. Või siiski, Tammelaane muidugi…

Kuni saabus aasta 2023 ja ühtäkki oli jupike Tammneemest kolinat-mürinat ja tolmu kevadest saadik täis. Pikk peatus lõppes ja tee-ehitus sai rohelise tule. Ühelgi päeval polnud koju jõudes kindel, kas täna on külavahel parempoolne või hoopis kurakäeline liiklus. Vastavalt sellele, kumb teepool parajasti üles või läbi oli kaevatud.

Aga juba keset suve hakkas midagi looma ning kui värskendatud lõikudele viimaks asfalt peale sai ja selle kõrval metsa veeres läks kõvakatte alla ka jalgrattatee, võttis külarahvas uue ja turvalisema valiku kohe omaks. Võib-olla sai mõni kurv liigagi järsk ja paljude silma jäid riivama „keskväljakule“ üles rivistatud prügikonteinerid, aga tasapisi on külarahva meel muutunud leplikumaks. Ehk tehakse kunagi ka väike iluravi, ent võib-olla polegi tarvis, eriti kui kogu uhke teeäärne haljastus oma täismõõtudeni jõuab. Tagantjärele võib ju aasida, et kas enam kallimalt poleks saanud ehitada. Tehtu on siiski kauaoodatud ja kindlalt paremuse poole.

Rahvas aga soovib liikuda ka „bussijaamast“ edasi, ikka mere poole. Teame, et tee muutub kitsamaks ja nii suurejoonelist lahendust enam ei võimalda kui Tammneeme küla alguses, kuid aina tiheneva läbiva liikluse ja turvalisustunde pärast tuleb nüüd vallal kaugemadki lõigud plaani võtta. Ja mitte unustada, et ka vastvalminud kergliiklusteega paralleelne sõidutee on üsna väsinud väljanägemisega.

Merel ja mere ääres liikujaile on samuti üks märk maha pandud. Pea jõuludeni kostis endise sadamaala kohalt kopalõginat, vahel lausa sügavas õhtupimeduses. Nii valmiski justkui poolsalaja esimene jupike tulevasest sadamamuulist, millel esialgu küll vaid promeneerida saab. Vallavalitsuse rahasüst oli seekord abiks, kuid ennekõike saab loota ikka iseendale ehk oma küla meestele-naistele.  Endise kala- ja vaimusilmas kajastuva hobisadama naabruses asub aga end juba jaanipäeva- ja muude üritustega sisse töötanud külaplats, kus tegevust võiks jätkuda nii vanadele kui noortele.

Tammneeme on tuntud ka selle poolest, et siin saab sõites-jalutades pikalt merevaadet nautida, ilma et satuks mõnda võõrasse hoovi valvsate ja umbusklike pilkude saate alla. Liikujaid on mereäärsel külavaheteel aga iga aastaga järjest rohkem. Tõsi, enamust neist ei oska enam nimepidi kutsuda ega koju saata nagu vanas heas aastakümnete taguses Tammneemes. Vähemasti teretavad viisakalt ja kui, siis ikka veel kohalikus keeles. Jääb vaid soovida, et küla ühtsus kasvaks ja jääks püsima. Aga vallavalitsuselt ja volikogult ootame, et viimsilased ning eelkõige Randvere-Tammneeme kogukond sellest Tammelaane taagast ometi vabastatakse.

Andres Jaanus, Raivo Kaare, Kaarel Zilmer, Alo Tamm

Tunnusfoto: Jupike valminud kergliiklusteest ning küla „keskväljak“ koos jäätmejaama ja jõulinnakuga (autor Kaarel Zilmer).

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: