VANA K-O-R-R-U*: „Ämmad-äiad, oi-oi-oi ehk maaäri Viimsi moodi”

Viimsi Uudiste rubriigis VANA K-O-R-R-U meenutatakse meediakajastustusi mis käsitlevad varasemalt siinseid avalikke huve söövitanud juhtumeid.

Esimesena viitame 6. septembril 2005 Eesti Ekspressis ilmunud  Valle-Sten Maiste, Ede Schanki ja Mihkel Kärmase uurimusloole „Ämmad-äiad, oi-oi-oi ehk maaäri Viimsi moodi”.

Alljärgnevalt tsiteerime sellest loost kolme lõiku:

“Kaup on kahtlemata isuäratav. Esmapilgul on Viimsi vallas Pärnamäe külas asuv uudisrajoon üks kümnetest sarnastest arendusprojektidest Tallinna äärealadel, kus krunte haaratakse vaat et kiiremini, kui neid mõõta jõutakse. Oponentide meelest on aga just see 130 elumajaga rajoon kullasoon, kus Viimsi vallavolikogu pikaaegne esimees Madis Saretok oma sidemed rahaks teeb.

Saretok, kes on Viimsis võtmekohtadel tegutsenud alates sovhoosiajast, armastab korruptsioonikisa puhkedes rõhutada, et talle kuulub vallas kõigest üks 1700ruutmeetrine krunt.

Tema Võrust pärit äi, ämm ja naisevend on see-eest justkui üleöö loonud Viimsisse kinnisvaraimpeeriumi, mis hõlmab kümneid hektareid hinnalist maad.”

/—/

“Esmapilgul tundub, et Palvadre müüs maa oma firmale ja seetõttu on tehingu hind sümboolne. Ent Lubja Investil on ka teine osanik ja juhatuse liige: Võru elanik Olev Tolmusk. Vähesed väljaspool pereringi (ja vallamaja) teavad, et vanahärra Olev on Viimsi vallavolikogu esimehe ja endise maa-ameti juhataja Madis Saretoki naise isa ehk äi. Volikogu juhi abikaasa Vaike Saretok (neiupõlves Tolmusk) töötab Viimsi valla ehitusametis insenerina.

Veel maa-ameti juhataja postil olles korraldas Madis Saretok sellesama Põldmäe maaüksuse naabruses kahe ­krundi erastamist (Viievelle 8,57 ha ja Veere 4,12 ha). Need krundid läksid samuti ­erakätesse tunduvalt alla turuhinna (hinnaks kujunes 40–85 senti ruudult). Täna laiub samal alal uus Põldmäe-Viievelle rajoon, mida arendab omavalitsustegelase äiaga seotud firma.”

/—/

“Ekspressi käsutuses olevate dokumentide järgi müüs isand Kõrbe kinnistu 700 000 krooni eest edasi Karite Konsultile, keda tehingu sõlmimisel esindas Leili Tolmusk – volikogu esimehe Saretoki ämm. Kusjuures ka selle tehingu hind viitab omainimeste ärile. Vabaturul oleks sama maa eest saanud vähemalt 2,5 miljonit krooni.”

Loe Eesti Ekspressi artiklit täismahus SIIT.

Tunnusfoto: kuvatõmmis Eesti Ekspressi veebist.

*K-O-R-R-U = Kuidas On Ruutmeetrid Rikkuseks Utsitatud 

Viimsi Uudised

Jaga: