VIDEO ja FOTOGALERII: Viimsi õpetaja esitas küsimuse otse kosmoses viibivale  prantsuse astronaudile

1. juunil toimunud kosmosehariduse päeval sai otsekõnes esitada küsimusi ISS-l olevale Prantsusmaa astronaudile ka Eesti esindajad.

Tegemist oli kosmosehariduskeskuse ESERO poolt korraldatud veebiüritusega „Astronaudi elukutse – miks, kes ja kuidas?“ Lisaks astronautideks pürgivatele eestlastele ja meie õhuväe pilootidele oli sinna kaasatud Viimsi Gümnsaasiumi füüsikaõpetaja Ingrid Rõigas. Tema  esitas Thomas Pesquet’le küsimuse: „Mille poolest erines praeguseks Alfa missiooniks valmistumine teie eelmise missiooni Proxima ettevalmistamisest 2016. aastal? Milliseid uusi oskusi pidite omandama?“

 

Pesquet sõnul on paljud asjad sarnased. Näiteks on üsna sama püsinud rahvusvaheline kosmosejaam ning kosmosekõnni (spacewalk) treening. Eelmisel korral lendas ta ISS-i venelaste kosmoselaeva Soyuz, seekord oli sõidukiks ülimoodne SpaceX-i kosmoselaev. Mis nõudis uute tehniliste oskuste omandamist. Erinevad on ka seekordsel ISS-i lennanud läbi viidavad teaduseksperimendid.

Praeguseks missiooniks valmistudes ei püüdnud Pesquet end liigselt infoga üle koormata, vaid keskendus oma rolli hästi täitamisele.  Kogemuste põhjal ta teadis, et Maal viibivatel kolleegidel on vajaduse korral tema küsimustele vastused olemas.

Vaata ka astronaudi vastust videos  (alates 15. minutist) SIIT.

Tõravere stuudios osalesid kosmosekõnes veel ESERO Eesti juht Heli Lätt, Väätsa põhikooli füüsikaõpetaja Jonas Nahkor, ESA kosmosetööstuse ekspert Gertrud Talvik, arst-piloot Ivar Parmas ning Eesti Õhuväe piloodid  kapral Sten Christian Taal (pärit Viimsist) ja  reamees Annika Ruusmäe.

Fotode autor:  Tartu Observatooriumi kommunikatsioonispetsialist Marja-Liisa Plats.

Viimsi Uudised

Jaga: