VIIMSI NÄIDE: tanki koht on sõjaajaloo muuseumis

8.oktoobril 2020 jõudis pärast põhjalikku renoveerimist Viimsis asuvasse Eesti Sõjamuuseumi tank T-34/85.

Tegemist on Eesti ainsa täiskomplektse II maailmasõja aegse tankiga, mille Sõjamuuseum sai 2015. aastal Poola armeemuuseumi kingitusena.

Tanki renoveeris Saaremaa Sõjavara Selts Margus Sinimetsa juhtimisel ning selleks kulus 2 aastat. Tank on võimalikult originaalilähedaselt taastatud nii väljast kui seest.

2020. aasta oktoobris teatas Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill, et tanki renoveerimine võeti ette saavutamaks eksponaadi ajaloolist ehedust.

„Tahame, et meie külastajad kogeksid muuseumis võimalikult palju Eestiga seotud sõjaajalugu ning selline tank on ka Eesti pinnal sõdinud,“ ütles Lill.

 

T-34/85 asub muuseumi välialal kõigile huvilistele tutvumiseks. Kuna tank on sõidukorras, saab seda kokkuleppel kasutada nii taaslavastuslahingutes kui filmivõtetel. Lisaks saab sõjamuuseumi rasketehnika angaaris näha veel hulka 20. sajandil eri riikide relvastusse kuulunud suurtükke ja soomukeid.

Nõukogude Liidus välja töötatud ja alates 1940. aastast relvastusse kuulunud keskmise raskusklassi tank T-34 sai Teise maailmasõja ajal enim toodetud tankiks. Läbi aegade on see kuulunud 40 riigi relvastusse ja on mõnedes riikides kasutusel tänaseni.

 

Video ja fotode autor: Kristjan Prii

Viimsi Uudised

 

Jaga: