Kaitseministeeriumi pressiteate kinnitusel jõuab praegu Vabaduse väljakul eksponeeritud purustatud Venemaa tank T-72 lõpuks Viimsis tegutsevasse Eesti sõjamuuseumisse.
Sõjamuuseumi direktori Hellar Lille sõnul näitab tank ilmekalt, et Venemaa on võidetav kui Ukrainal on olemas selleks vajalikud relvad ja tahe. Samas sümboliseerib see tank ka Vene agressori sõjapidamist ja mentaliteeti 21. sajandil ning inimlikke kannatusi, mida Ukraina rahvas on pidanud läbi elama selleks, et hoida oma vabadust.
„Üks mida me praegu ei peaks tegema on aga hakata endas kahtlema – äkki ei ole vaja, liiga ärritav, ebamugav – see kõik on praegu paraku kasulik ainult Venemaa propagandale, sest reaalsus, mida ukrainlased täna läbi elama peavad on kordades hullem. Iga päev. Eksponeerime tanki koostöös omavalitsustega ja viime ta lõpuks sõjamuuseumisse Viimsis,“ ütles Lill.
„See, et näeme sõja mõjusid oma linnaruumis on kindlasti emotsionaalselt häiriv. Kuid tahame, et väljapaneku sõnum oleks kõigile üks: me ei soovi sõda ja selle hävitustööd ei oma territooriumile ega kusagil mujal. Praeguseks on täitunud aasta Venemaa Föderatsiooni täiemahulise sõja algusest Ukraina vastu. Eesti rahvas on kogu selle raske aasta jooksul ukrainlasi moraalselt ja aineliselt toetanud,“ märkis Lill.
Ukraina suursaadiku Marjana Betsa sõnul on Ukraina kaitsjate puruks lastud Vene tank Ukraina vastupanu sümbol Vene sissetungijatele. „Venemaa tappis ja tapab jätkuvalt tuhandeid süütuid Ukraina tsiviilisikuid, sealhulgas naisi ja lapsi, põhjustades meile kõigile tohutuid kannatusi. Tanki eksponeerimisega tahame näidata Venemaa agressiooni kohutavat palet ja hinda, mida Ukraina maksab. Kui Venemaa ei saa praegu lüüa jätkab ta oma agressiooni teistes riikides. Hindame väga Eesti tugevat ja vankumatut toetust võitluses Vene agressori vastu,“ ütles Betsa.
Alates Venemaa Föderatsiooni kallaletungist Ukrainale eelmisel aastal agressori väed toime pannud vähemalt 70 180 sõjakuritegu ja agressioonikuritegu. Nende hulgas tapnud 9576 inimest, kellest 461 oli lapsed. Lisaks on sõjas haavata saanud 12 742 tsiviilisikut, sealhulgas 923 last. Küüditatud on 16 207 Ukraina last.
Sõjamuuseumi direktor täpsustas, et tegemist on pikalt plaanitud projektiga, mille ettevalmistamisel on arvestatud riskidega ja suheldud erinevate julgeolekuametkondadega. Kogu väljapaneku vältel on korraldatud ööpäevaringne mehitatud valve. Samasugune väljapanek toimub ka Lätis, Leedus ja Saksamaal. Tegu ei ole mälestusobjektiga, samamoodi nagu ei ole ka Narva T-34 tank, mis juba praegu sõjamuuseumis viibib. „Selgitame pidevalt külastajatele, et lillede toomine ei ole sobilik ja inimesed, kes teevad peaksid tõsiselt järele mõtlema, mida see tähendab,“ lisas sõjamuuseumi direktor.
Tunnusfoto: Kaitseministeeriumi veeb.
Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.
Viimsi Uudised
Jaga: