Ivo Rull: kolm on kohtu seadus

Mulle jäi kriipima, kui volikogu esimees Taavi Kotka esines möödnud aasta aprillis mõttekäiguga, et ongi hea kui kogukonna esindajad peavad oma õiguste nimel hakkama vallaga kohut käima.

Tegemist oli kurikuulsa istungiga, kus volikogu asendamatu asendusliige oli korraks komandeerinud enda asemele kätt tõstma tuntud telekoomiku. Seetõttu sai ühehäälse enamuse otsus, millega volikogu liikme perefirma sai rohelise tule rajada rannaäärsesse puhkemetsa eramuid.

Ja kui siis kogukonna eestvedajad esitasid antud ostusele vaide, lükkas volikogu esimees selle tuimalt tagasi väitega, et kuupäevad ei klapi. Tänaseks on läbi kolme kohtuastme riigikohus öelnud, et klappisid ikka küll. Kuid selle lihtsa asja tõestamiseks on kogukonna esindajad pidanud oma taskust maksma tuhandeid eurosid kohtukuludeks.

Nüüd on kohtuvaidlus kogukonnad versus vald jõudnud lõpuks sisulise küsimuse juurde – kas ikka tohib ehitada eramuid puhkeotstarbega metsa või ei tohi? Selles protsessis seisab vallavalitsus jätkuvalt kinnisvaraarendaja huvide eest. Ning on palganud maksumaksjate raha eest advokaadid, kellele makstakse kuni 220 eurot tunnis. Pikaleveniva kohtulahingu korral võib neid tunde kuluda kümneid või koguni sadu. Samal ajal on vallavalitsuse õigusosakonnas igapäevaselt korralikult tasustatult tööl neli juristi. Mida ütleb selle kohta Taavi Kotka nüüd?

Kogukondade esindajatel on Viimsi vallaga muuhulgas käimas kohtuvaidlused Pärtlepõllu ja Lubja 2 detailplaneeringute teemadel. Ka neis piirkondades on lihtsa võttega – volikogus hääletavad võimuliidu käetõstjad üldplaneeringut muutva detailplaneeringu poolt – antud kinnisvara arendamise õigused maastikukaitsealadele. Ühes neist vaidlustes viivad näpujäljed volikogu asendamatu asendusliikmeni, teisel volikogu maa- ja planeerimiskomisjoni liikmeni.

21-liikmelises Viimsi volikogus on võimuliidul käetõstjaid sõltuvalt hääletuste iseloomust 9 – 14. Reeglina nad ei esita hääletusele pandavates päevakorrapunktides küsimusi või argumenteeritud seisukohti. Paaril-kolmel neist on Viimsi vallas väga selged kinnisvarahuvid, mistõttu nad mõnedelt hääletustelt end demonstratiivselt taandavad. Et korruptsioonivastase seadusandluse silmis oleks kõik JOKK.

Pikkade ja paraku kulukate kohtuvaidluste käigus loodetavasti õnnestub kolmes näiteks toodud juhtumis kinnisvaraarendajate poole selgelt kaldu olevat vallavõimu tasakaalustada. Samas pole kogukondade ja valla vahel toimuvad kohtuvaidlused normaalsed ega pikas vaates ka jätkusuutlikud.

Seega on sisuline lahendus valida sügisel volikokku inimesed, kes seisavad kogukondade tahte, mitte enda või oma semude kinnisvarahuvide eest. Ärge siis unustage – oktoober on Viimsis refivahetuskuu!

Ivo Rull on valimisliidu Kogukondade Viimsi esindaja volikogus.

Loe samal teemal:

„Vaata, kes Tammelaane DP hääletusel osalesid ja kuidas hääletasid“

„Halduskohus tühistas Viimsi vallavolikogu võimuliidu otsuse“

„Äripäev: Märt Vooglaidi näpujälgedega krunt viis Viimsi kohtusse“

Viimsi Uudised

Jaga: