Ants Erm: kas sooviksite mudaste kummikutega külalisi oma elutuppa?

Selline Tammneeme külavanem Raivo Kaare küsimus jäi vähemalt mulle kõlama möödunud pühapäeval Randvere külavanema kandidaadi Jaak Sepa korraldatud arutelult „Tammelaane minevik, olevik tulevik“.

Jah, Raivol on õigus – meie, inimesed, kipume alatasa (mitte ainult Tammelaanes) trügima loomade koju. Ning mitte üksnes kummikutega, vaid suisa autode ja majadega.

Ma pole kunagi aru saanud, miks peab metsa maju ehitama? Olgu pealegi üksik maja metsaservas, aga terved elamurajoonid täiesti korralikku metsa täis ehitada?! Maaomanikul muidugi on huvi oma kunagi odavalt ostetud maatulundusmaa mitme(kümne) kordse vaheltkasuga edasi müüa. Aga milline on siin see avalik  (tõlgi kogukonna) huvi? Kümnete planeeringute puhul on see üsna kahtlase väärtusega. Pigem otsitud põhjendus, et arendajale vastu tulla, üldplaneeringut muuta ja metsamaa elamumaaks ümber nimetada.

Tammelaanest ka. Ega mingit hääletamist ei toimunud, aga üldmulje jäi, et selle planeeringu jätkamise poolt ei oldud. Samas asfaldile puid tagasi ei istuta – seega mis tehtud, las jääda. Asfalti ja valgustust üles lammutada pole mõtet, aga pretsedent, et majad jäävad loomade kodusse ehitamata, tuleks luua.

Ja veel – väljendan siin oma seisukoha – õigust hüvitisele ei peaks ei arendajal ega uusomanikel olema. Detailplaneeringu kohtus vaidlustamine polnud kellelegi saladus.

Kogu ehitustegevus oli arendaja risk ja pigem peab arendaja korvama loodusele tekitatud kahju.

Pretsedendina viitan siin õlitehase juhtumile, kus seoses Riigikohtu otsusega toimub hetkel ehitise konserveerimine. Enefit oli ja on arvestanud mitmekümnemiljonilise riskikahjumiga. Kas see mulle meeldib või mitte, on iseküsimus, aga selline on kohtu otsus ning selle otsuse täitmine.

Ants Erm on Viimsi vallvolikogu liige (Kogukondade Viimsi).

 Tunnuspilt: pexels.com

Loe samal teemal:

ANDRES JAANUS ja MÄRT PUUST: Tammelaanega on vaid kaks alternatiivi“   

 Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: