IN MEMORIAM Sulev Roosma 18.02.1932 – 27.12.2023

Meie hulgast on lahkunud purjetaja, kapten, vesiehitaja ning Muuga sadamast lähtuvate riskide maandamisega tegelenud Sulev Roosma.

Nooruses oli Sulev Roosma aktiivne nii purjetamises kui jääpurjetamises. Ta võitis N. Liidu meistrivõistlustel 12 m² vabaklassis hõbeda (1962) ja pronksi (1961). Eesti meistrivõistlustel võitis ta 20 m² vabaklassis pronksmedali (1953) ning erinevaid medaleid võitis ta ka Eesti avamerepurjetamise meistrivõistlustel.

Aastatel 1949 – 1994 kuulus Sulev Roosma Tallinna Kalevi Jahtklubisse.  Alates 1955. aastast oli ta jahtkapten, 1996. aastast Kalevi Jahtklubi auliige ning 1991. aastast kuulus ta Eesti Mereturismi Assotsiatsiooni juhatusse. 2021. aasta anti Sulev Roosmale Eesti Olümpiakomitee teenetemärk.

Sulev Roosma lõpetas Tallinna 22. Keskoolis. Kõrvuti üldhariduse omandamisega õppis ta lisaks Tallinna Muusikakoolis klarnetit.

Pärast TPI lõpetamist töötas Tallinna Linna Teedeehituse ja Remondi Valitsuses erinevatel ametikohtadel. Muuhulgas oli ta Pirita Purjespordi Keskuse sadama ehituse projektijuht.

Sulev Roosma aitas korraladada Tallinna vanalinna restaureerimist ning oli koos Aarne Mikuga Tallinna Vanalinna Päevade üks algatajatest. Selle tegevuse eest pälvis Sulev Roosmaa Tallinna Linna teenetemärgi.

Sulev Roosma töötas  aastatel 1988 – 1996 Tallinna Linnasadama peainsenerina. Tema vahetul initsiatiivil koostati detailne Muuga sadama turvalisuse analüüs, milles toodi välja erinevad riskid naftasaaduste ning ammooniumväetiste käitlemisel.

Sulev Roosma tegeles aktiivselt nende riskide teadvustamisega nii Viimsi valla  kui vabariigi valitsuse tasemel.

2018. aastal GO Reisiajakirjas avaldatud pikemas intervjuus märkis Sulev Roosma:

Viimased kümme aastat olen kogu oma tarkuse ja jõu pühendanud meie sadamate, eelkõige Tallinna ja Muuga sadama turvalisuse ja suurõnnetuste ennetamise küsimustele. Koostatud on põhjalikud teadusuuringutel põhinevad materjalid. Olukord on tõsine ning olen järjekindlalt püüdnud neid ohutegureid esile tuua ning selgitada meie riigijuhtidele ja poliitikutele. Lühidalt on kajastatud üht, suurkatastroofiga lõppeda võinud õnnetust, mis toimus 26. märtsil 2006. Vähesed mäletavad, et meie presidendi Lennart Meri matmise hetkel süttis „juhuslikult” Muuga sadamas väetiselao konveier, 200 meetri ulatuses olid lausleegid. Õnneks olid ohtliku keemia hoidmiseks mõeldud galeriid sel hetkel tühjad. Nende teemadega tegelemine on nõudnud kogu mu aja ja energia, aga jätkan seni, kuni jaksan.”

Sulev Roosmad jäävad leinama vend Olev ja poeg Mati peredega ning suur hulk sõpru ja mõttekaaslasi.

Sügav kaastunne kõikidele tema kaasteelistele.

Viimsi Uudised

Jaga: