REPLIIK: faktid abivallavanemat ei morjenda

Aastavahetuse eel tegi Viimsi abivallavanem Alar Mik (Reformierakond) Viimsilaste Facebooki grupis mitmeid avaldusi, mis mõjuvad enam kui kummaliselt.

Lõimes, kus grupi liikmed arutlesid algselt vallavalitsuse liikmetele jõulude eel määratud tulemustasude põhjendatuse üle, läks diskussioon ka mitmele muule teemale.

Randvere külavanem Jaak Sepp (Kogukondade Viimsi): Ja mis puudutab preemiaid, siis need on tänases majanduskeskkonnas, kus vald kõiki võimalikke makse maksimaalselt tõstab, selgelt liiga suured. Ja need ametnikud, kes Randvere kooli juurdeehituse kallinemist 800 tuhande euro võrra töövõiduna serveerivad, peaks üldse ilma jääma.

Alar Mik: Selgitan, et Viimsi vald ei ole ühtegi kohalikku maksu (millised on valla pädevuses) tõstnud. Ei hakka ehituse hinna teemal vaidlema – vaata riiklikke suurobjekte, kus on hinnatõusud kümneid protsente. Randvere kooli puhul tuli leida lahendus ja see sai leitud ja maksumuse seisukohalt oli see parim lahendus.

Jaak Sepp: Riiklik suurobjekt, eeskujuks toodud ja auhinnatud – Tallinna Pelgulinna gümnaasium. Hange ja ehitus viidi läbi nii koroona, Ukraina sõja kui Suessi kriisi ajal. Mitte ühte senti ei muudetud hanke lepingut kompenseerimaks ehitajale hinnatõusu. Kas ehitad või lahkud. Mulle kuuluv ettevõte ehitas kogu VK ja sademevee nimetatud objektil, seepärast tean omast käest. Sama asi Viljandi haiglaga- ehitaja hakkas nõudma, leping lihtsalt lõpetati ning tehti uus hange. Randvere kooliga mingil põhjusel (kindlasti võtan selle objekti veel pulkadeks lahti) talitati ehitaja soovide järgi (täiesti mõistusevastaselt) ja tulemuseks oli vähemalt 800 tuhat eurot maksumaksja raha enamkulutamist, ebakvaliteetne töö ja tagatipuks poolteist aastat tähtaja ületamist. No ei ole kuidagi hästi tehtud. Vigu tuleb tunnistada ning nendest õppida.

Alar Mik: Viljandi haiglaga tehti jah uus hange ja hind kallines 25% algse hinnaga võrreldes. See ongi valikute koht. Uues hankega paralleelselt hangitakse ehitustöid ka eraldi ja seega pole õige kokkuvõttes viidata et hinnad ei tõusnud. Pelgulinna Gümn algne maksumus oli ligi 25 milj, lõplik hind ligi 30 milj. eurot avalike allikate alusel. Randvere kooli oleks võinud ka konserveerida (mis maksab), teha uue hanke, kaotada ajas (mis on raha), leida uue ehitaja uute ja kallimate hindadega – seda kõike analüüsiti ja see tähendas kokkuvõttes kallimat hinda. Viidatud 800 000 pole minu hinnangul üldse õige summa.

Jaak Sepp: Pelgulinnas olid lisatööd, seal ei olnud ühtegi senti kompensatsiooni. Ma ise ehitasin ning tean enda kogemuse pealt. Randvere kool on vähemalt 800 tuhat üle lastud, kool pole ju veel lõplikult valmis saanud. Aga kogu selle loo juures on mulle isiklikult arusaamatu see, et tehtud lolluste juures tehakse head nägu ning vigu ei tunnistata.

Püünsi Külaselts juhatuse liige Margus Talsi: Kuidas vald ei ole ühtegi maksu tõstnud aga kes tõstis maamaksu 10%?

Alar Mik: Riik, maamaksuseadusega. Maamaks pole kohalik maks vaid riiklik maks. Endise abivallavanemana võiksid seda teada

Margus Talsi: Aga maksu tõusu 10% otsustas siiski Viimsi vald ning see laekub 100% Viimsi valla eelarvesse.

Alar Mik: Ei vasta tõele. Loe palun riigiteataja.ee/akt/110032022033 paragrahv 8 prim. Tegemist on seaduses (milliseid kehtestab riik) toodud regulatsiooniga.

Margus Talsi: Tean seda, mida eelnevalt väitsin ka ilma seadust lugemata. Maamaksu tõusu 10% otsustas Viimsi Volikogu vallavalitsuse ettepanekul ja kogu maamaks laekub Viimsi valla eelarve tuludesse.

Viimsi volikogu liige Ivo Rull (Kogukondade Viimsi): Taaskord vaatan, et hr. Mik vaidleb reformierakondliku tuimusega vastu ilmselgetele faktidele. Kusjuures ta ise oli see, kes 13.06.23 volikogule maamaksu tõstmise eelnõu esitas: ” Volikogu määrus: Maamaksumäära kehtestamine, maamaksuvabastuse ulatuse ja korra kehtestamine ning maa maksustamisega seotud ülesannete delegeerimine. Ettekandega esineb abivallavanem Alar Mik.” Uskumatu mees!

Tunnuspilt: freepik.com

Loe samal teemal:

Vallavalitsuse teenistujatele määrati jõulude eel tulemustasudena 167 893 eurot

JUHTKIRI: võimuliit üha ülbem ja ahnem

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: