Kuidas tekkis ja arenes Ukraina sõjas laialdaselt kasutatav Molotovi kokteil

Molotovi kokteil ehk süütepudel on süüteseguga täidetud pudel, mida kasutatakse käsitsi heidetava relvana vaenlase tankide ja liikurite põlema süütamiseks.

Enne süütepudeli sihtmärgile heitmist süüdati pudeli külge kinnitatud tormitikk, pärast heidetud pudeli purunemist vastu objekti, paiskus vedelik laiali ja süttis põlema. Süttisid ka laialipaiskuvad vedelikupritsmed ja -aurud.

Süütevedelikule lisati ka paksendit, mis aitas vedelikul tabatud objekti pinnal kauem püsida ja põleda, tekitades lisaks veel paksu mürgist suitsu. Paksendina kasutati tõrva, kummipuru, suhkrut jt. aineid.

Esimesena võeti Molotovi kokteil kasutusele kindral Franco käsul Hispaania kodusõjas 1936. aastal Hispaania kodusõjas Nõukogude tankide T-26 vastu. Rünnak ebaõnnestus ja süütepudelid kuulsust ei saavutanud.

Talvesõja ajal pommitas Punaarmee Soome linnu süütepommide ja kobarpommidega. Tol ajal väitis N. Liidu välisasjade rahvakomissar Vjatšeslav Molotov raadios, et Punaarmee ei viska pomme, vaid toiduabipakke nälgivale Soome rahvale. Seetõttu hakkasid soomlased Punaarmee lõhkepomme Molotovi leivakorvideks  kutsuma. Peatselt võtsid soomlased tankide vastu kasutusele süütepudelid, mida analoogia põhjal hakati Molotovi kokteilideks kutsuma.

Soome riiklik alkoholitootja Alko tootis sõja lõpupoole Molotovi kokteile masstoodanguna Rajamäki piiritusetehases. Talvesõja jooksul toodeti 450 000 pudelit. Pudel oli kolmveerandliitrine ning sisaldas etanooli, tõrva ja bensiini segu. Pudeli juurde kuulusid kaks tormitikku, üks kummalgi pool pudeli külge. Pudel heideti käsitsi või linguga, enne seda süüdati üks pudelile kinnitatud tikk või pigem mõlemad. Kokkupuutel soomuki korpusega pudel purunes ning selles olnud põlevsegu süttis. Tormitikud leiti olevat ohutumad kui põlev kalts pudelisuul.

Peatselt kasutati Molotovi kokteile Halhin-Goli lahingus, kus Jaapani väed kasutasid neid Nõukogude tankide hävitamiseks.

Armia Krajowa leiutas süütepudeli, mis ei vajanud enne heitmist süütamist: pudelis olev süütevedelik süttis iseeneslikult keemilise reaktsiooni tulemusena. Armia Krajowa kasutas pudelite heitmiseks ka katapulte.

Samal ajal töötas USA merevägi  välja süütepudeli, mis sisaldas lämmastikhapet ja tükki metallilist naatriumi ,et süüdata laialipaiskuv bensiini ja diisli segu.

Tänapäeval on enamikus riikides süütepudelite valmistamine seadusega keelatud, rääkimata nende kasutamisest.

Allikas: Wikipedia

Viimsi Uudised

Jaga: