Triin Pajupuu: on olnud hetki, mil olen tahtnud Viimsilaste grupi sulgeda

Viimsi Uudised intervjueeris Viimsilaste Facebooki grupi loojat ja administraatorit Triin Pajupuud.

Millal ja miks tekkis soov luua Viimsilaste grupp?

Idee sain tegelikult oma tollal Helsingis elavalt sugulaselt. Tema kodu asus Arabia linnaosas ning neil oli Facebookis nii oma kogukonna kui ka taaskasutamise grupp. Tundus väga mõnus koduümbrust puudutavaid teemasid seal arutada, lisaks ka käest-kätte asju anda-müüa-vahetada.

Nii tuli mõte luua Viimsilaste grupp, samal ajal sündis ka Viimsi Taaskasutab. Vaatasin, et kuupäevaks on 16. september 2012. Ma isegi ei tea kui levinud tol ajal kogukonnagrupid olid. Mäletan, et ise olin siis kuulnud vaid ühest, oli see nüüd Kassisaba selts või miski Uue-Maailma grupp, täpselt ei mäletagi.

Kui palju grupi administreerimine aega ja närvi nõuab?

Kui pühenduda 100%, oleks see täiskohaga töö. Kahjuks või õnneks teen mina seda oma vabast ajast ja heast tahtest. Palka selle töö eest ei saa.

Närvi peab olema, eks ajaga olen endale ka tefloni ümber kasvatanud. Kahjuks on siinsetes kommentaarides liiga tihti kurjust, kohtumõistmist, irvitamist ja ärapanemist. Asju nähakse ikka ainult oma mätta otsast. Nii paljudele käivad näiteks närvidele omapäi jooksvate lemmikloomade postitused ja mul palutakse need eemaldada. Samas, kui inimesel on loom kadunud, on igasugune info tema jaoks vajalik. Ei ole mõtet ju ka iga uue teema peale uut gruppi luua. Kui teema ei huvita, saab edasi kerida ja mitte ärrituda nii kergesti erinevate teemade peale.

Olen säilitanud kainet mõistust ja igas olukorras püüdnud jääda viisakaks ja kannatlikuks. Siiski on olnud, õnneks küll üksikuid, emotsionaalseid hetki, kus tahaks sulgeda kogu grupi. On inimesi, kes ähvardavad, provotseerivad, lausa ootavad, et mu kannatus katkeks ja ma nad grupist eemaldaksin, et nad siis saaksid kogu asja veel suurema kella külge panna. Seda nii avalikult kui ka otse sõnumitesse kirjutades. Ja kõigi nendega peab säilitama viisakuse ja jääma rahulikuks. Ilmselt seetõttu ei ole ka teised adminid vastu pidanud. Praegu on mul siin õnneks kaks abilist ka, vahepeal olin täitsa üksi.

Ja loomulikult eeldatakse, et admin on 24h Facebookis ja saadaval.

Miks Viimsilastes saab ka aliase ehk libaidentiteediga osaleda?

Muidugi meeldiks mulle, kui inimesed oleksid siin kõik oma pärisnime ja päris näopildiga. Paljudes kogukonnagruppides selline reegel ka on. Kui seda tahta, oleks selline reegel pidanud siin olema algusest peale. Siin ei ole mitte ainult libaidentiteediga inimesi, vaid paljud inimesed ei kasutagi FBs nagunii oma pärisnime ega -pilti.

Kui nüüd umbes pool aastat tagasi grupi reegleid uuendasime, vaatame põhjalikumalt üle iga liituda soovija profiili. Paljud ebamäärase identiteediga isikud on siin ilmselt juba varasemast ajast. Aga kui nad on korralikud ja normaalsed inimesed, siis niisama me neid ei eemaldama ei hakka. Kui aga profiilipildiks on kass, nimi Siu Säu, ühtegi ühist sõpra ega tuttavat grupis pole ning FB sein ka tühi, siis selliseid me ilmselgelt liikmeteks ei võta. Aga ka selliseid taotlusi laekub iga päev mitu tükki.

Kui palju ja miks tuleb postitusi kustutada?

Enamasti kustutame, kui jagatakse siia gruppi ettevõtete teenuseid ja reklaami, mõnda lausa mitu korda päevas. Mis ei ole üldse Viimsiga seotud ning mille juures on ka näha, et inimeste huvi puudub.

Kustutanud oleme ka postitusi või kommentaare, kus ropendatakse, minnakse inetult isiklikuks või levitatakse teadlikult valet. Ka politsei on meiega ühendust võtnud paari juhtumi pärast.

On olnud ka grupist eemaldamisi? Kas sellele eelneb hoiatus? Mis on nö punased jooned, mille ületamine viib Viimisilastest eemaldamiseni?

On olnud eemaldamisi. Peamiselt räige ja vulgaarse sõnavara pärast. Vahel lähevad siin asjad ikka väga inetuks. Kui säärased postitused olen eemaldanud, siis tavapärane on, et tehakse uus postitus või kirjutatakse mulle sõnumitesse teemal, milline kohutav tsensuur, sõnavabaduse piiramine ja Põhja-Korea siin grupis valitseb. Mõne sõnumi, mis sisaldab näiteks ähvardamist, olen ka salvestanud, nii igaks juhuks.  Paneks siinkohal inimestele südamele, et grupis käivad ka meie lapsed ja noored, kes näevad, kuidas meie, täiskasvanud omavahel suhtleme ja millist sõnavara kasutame. Alati mõtlen, et räägitakse küll kiusamisvabast koolist, aga täiskasvanud ja lapsevanemad on ju ka ise need, kes oma käitumisega peaksid eeskujuks olema.

Grupist eemaldamisel oleme enamasti inimesi hoiatanud küll. Postituste või kommentaaride kustutamisel seda kahjuks iga kord teha ei jõua. Vahel inimene siis ise tunneb huvi – miks üks võib oma tooteid reklaamida ja tema mitte. Kuna meil ei ole inimesi kogu aeg online, siis tõesti nii see on. Mulle on soovitatud, et peaks tegema Viimsilaste grupis igasuguse reklaami tasuliseks. Võib-olla oleks see hea mõte.

Valimiste ajal läks keeruliseks. Pooltele ei meeldinud, et poliitikat arutatakse, pooled jälle leidsid, et Viimsilaste grupp on just see ainuõige koht. Katsu sa siis jääda õiglaseks ja teha nii, et kõik oleks rahul.

Õnneks on ka palju toetajaid olnud ning me kõik ju soovime, et Viimsi oleks meil mõnus ja turvaline elukeskkond.

***

Viimsi Uudised soovib Viimsilaste grupi administraatoritele jõudu ja tasakaalukust Viimsi kogukonna asjade kõige laiahaardelisema arutelukeskkonna hoidmisel ning arendamisel!

 Viimsi Uudised

 

Jaga: