Mälestuskild 1950ndate Pranglilt: näitsiku otsekohene küsimus

Kaljo Alaküla mälestusteraamat „Kalurikolhoos Kirovist AS Esmarini“ sisaldab mitmeid värvikaid episoode.

Toome ära meenutuse 1950ndate Prangli saarelt.

„Ja nii ka Pranglis nagu igal pool mujal, seisis N.Liidu piirivalve tagumikuga vaenlase, s.t. kapitalismi ja näoga omade poole, et need oma suures lolluses meie heaoluriigist jalga ei laseks ega satuks kapitalistlikusse viletsusse. Sest meie loosung oli, et kõige kallim on inimene ja selle tõttu tuli seda kõige kallimat vara, inimest, ka kõvasti valvata, et ta kuhugi ei kaoks.

Noh, oli kuidas oli, aga Prangli rahvas oli tõesti omamoodi mõtlemise ja otseütlemisega. Palju kõmu tekitas lugu, kui varsti pärast kolhoosiga ühinemist oli juhtkonnal Pranglisse asja. Nagu tavaliselt, oli ka seekord postipaadil sadamas vastas üksjagu rahvast, et vaadata, kes tulevad ja lähevad ja kuulda, mis mandril ka uudist on. Paat randus. Üks esimesi meie seltskonnast, kes oli juba jõudnud ühe jala sadamasillale tõsta, oli tolleaegne kolhoosi laevastiku mehaanik Torni Juss. Ja siis küsinudki üks vastutulnutest, noor naisterahvas Jussilt: „Kuule, mees, sa oled kena mees küll, aga kas sa nikumees ka oled?“ Kus Juss läks sellest otseküsimisest nii ähmi täis, et tõmbas oma jala, millega oli juba maale astunud, paati tagasi. Muidu hoopiski mitte suu peale kukkunud mees kogus ennast alles tüki aja pärast ja vastas, mis tarvis ning astus siis mõlema jalaga maale.“

Kaljo Alaküla (1923 – 2016) töötas 1960ndatel Kirovi nimelise kalurikolhoosi kalatööstuse juhatajana ning 1970.–1980. aastatel kalurikolhoosi juhatuse esimehe asetäitjana. Pärast kalurikolhoosi erastamist töötas mõnda aega AS-is Esmar.

Tunnusfoto: printerest.com

Loe samal teemal:

AJALOO VÕLU JA VALU: kuidas kaval Kirovi varustaja kolhoosile LAZ bussi välja ajas

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: