JUHTKIRI: varjatud valimisreklaam maksumaksjate raha eest on lubamatu

Taas on näha märke, et Viimsi võimuliitu kuuluvad parteid kibelavad sügisesteks omavalitsuste valimisteks valmistudes varjatult ära kasutama maksumaksjate raha.

Eeskätt on see läbiv tegevus valla propagandalehes Viimsi Teataja. Selle lehe väljaandmiseks  kulutatakse iga aasta üle 150 tuhande euro viimsilaste maksulaekumistest. Vallavanem lubas möödunud aasta lõpuks volikogus selgesõnaliselt, et Viimsi Teatajas valimiste eel erinevatele poliitilistele liikumistele sõna andmise reeglid avaldatakse uue aasta esimestel kuudel. Tänavune esimene kvartal on juba ammu läbi, aga neid reegleid pole ilmutatud. Kui vallavanemalt aprillis toimunud volikogu istungil päriti, et millal ta oma oma lubaduse täidab, ütles too tuima pannes, et polegi midagi taolist üldse lubanudki.

Samal ajal on Viimsi Teataja avaldanud jätkuvalt brežnevlikke reportaaže vallavanema külaskäikudest Viimsi erinevatesse küladesse. Samuti mitmeid abivallavanemate suure foto ja vähese sisuga kommentaare. Rääkimata kommunaalameti juhi eduraportitest. Kõik puhas avaliku raha rehepapitamise klassika, millistele kuritarvitustele on juhtinud tähelepanu ka Riigikontroll.

Käesoleval aastal pole Viimsi Teatajas saanud sõna mitte ükski volikogu opositsiooni kuuluv volikogu liige ega võimuliitu mitte kuuluva erakonna esindaja. On see normaalne?

Koroonapiirangute tõttu pole tänavu toimunud suuremaid avalikke üritusi. Aga varasemate aastate kogemus on näidanud, et ka neid proovitakse valimiste eel korraldada just maksumaksjate raha eest ning seejuures erinevate koalitsiooni juhtpersoonide presenteerimiseks.

Viimsi võimuliidul jääb täitmata lubadus avada juba eeloleval sügisel Artium. Kuigi savisaarlikku lindlõikamist ei õnnestu korraldada, siis ilmselt midagi siiski punnitakse. Näiteks sarikapidu koos enesekiidukõnede, poseeritud fotode ja ülespuhutud videoreportaažidega? Elame, näeme.

Väikeste moosivarguste moodi tegevusi on samuti tärkamas. Juba on refid käinud valla organiseeritud lillede potti panemist pildistamas, et siis neid klõpse oma partei näoraamatus presenteerida kui üllast heategu. Küllap trügivad võimuliidu esindajad peagi kõnesi pidama koolide lõpetamistele ja juubelitele, kohvikutepäeva lõpuüritustele või muinastulede süütamisele. Kõik kohad, kus poliitikud ei pea ilmtingimata oma retoorikaga publikut kurnama. Enamikus neis kõnedes on sõnavahtu peidetud vaid üks tagamõte – vali mind!

Viimsi Uudiste toimetus võtab tänavu luubi alla avaliku raha kasutamise Viimsis esindatud  erakondade valimiskampaaniates. Isamaa, Keskerakonna ja Reformierakonna poolt vald juhtima lähetatud isikutele on niigi määratud Eesti mõistes väga suured palgad ning lisaks makstakse neile ka täiesti arusaamatut esindustasu. Samuti saavad need erakonnad suuri toetussummasid riigieelarvest. Seega on iga maksumaksja euro varjatud kasutamine mõne partei valimiskampaaniaks lubamatu.

Tunnusfoto: abivallavanem saadab maksumaksjate raha eest armsale vallarahvale uusaastatervitusi (kuvatõmmis Viimsi Teatajast).

Viimsi Uudised

Jaga: