JUHTKIRI: vallavõim läheb jalgpallihalliga Tammelaanet tegema?

Viimsi vallavõimu otsus minna hoolimata kohtu poolt jalgpallihalli detailplaneeringu ebaseaduslikuks kuulutamisest halli ehituse ettevalmistusega edasi, meenutab fiaskoga lõppenud Tammelaane detailplaneeringut.

Meenutuseks, et Tammelaane DP vastu protesteeris omal ajal märkimisväärne osa Viimsi kogukonnast. Eelmise reformierakondliku vallavõimu poolt suruti see detailplaneering napi häälteenamusega volikogus läbi. Järgnes kogukonna esindajate pikk, visa ja kulukas kohtuvaidlus, mis lõppes selle ebaeadusliku detailplaneeringu Riigikohtu poolt tühistamisega. Vahepael aga olid aktiivsed vallaametnikud, tänased juhtivad reformierakondlased, lasknud Tammelaanes maha võtta hulga metsa, et seda läbivat metsloomade rohekoridori saaks nende parteikaaslane asfalteerida ning tarastada.

Nüüd on samad reformierakondlased Tammelaane asjus omavahel tülis, tituleerivad oma endisi kamraade peavoolumeedias kommunistideks ning valda ähvardab uus kohtusaaga. Mille kaotuse korral tuleb ilmselt Viimsi maksumaksjatel oma taskutest ühtekokku välja käia üle 2 miljoni euro.

Miks Pärnus on jalpallihalli rajamine õnnestunud ja Viimsis mitte?

Jalgpallihalli detailplaneeringu kehtestamisel ei vaevunud tänane reformierkondlik vallavõim isegi mitte kasutama oma käetõstjaid volikogus (või siis tõesti kaheldi nende kuulekuses?). Kohtu otsusel üldplaneeringut rikkuv detailplaneering kehtestati vallavalitsuse otsusega. Nüüd, kus halduskohus on tänavu juuni alguses langetatud otsusega öelnud, et see planeering on ebaseaduslik, jätkatakse ikkagi halli ehitamise ettevalmistustega. Ehituse maksumuseks on hetkel planeeritud ligi 6,4 miljonit eurot, millest 1,5 miljonit eurot on riigi toetus.

Muide, riik otsustas pea kolm aastat tagasi analoogse summaga lisaks Viimsile toetada veel teisigi omavalitsusi. Neist näiteks Pänu linn on tänaseks juba oma jalgpallihalli ammu valmis teinud.

Miks on Pärnus jalgpallihalli rajamine õnnestunud ja Viimsis mitte? Esiteks ei kuulu Pärnu linnapea mitte ühtegi erakonda ning on suutnud taltsutada refide sealseid ambitsioone. Teiseks leiti Pärnus jalgpallihallile kiirelt kogukonna enamusele sobilik koht ning mingeid vaidlusi ei tekkinud. Kolmandaks on Pärnu linn eeskujulikult täitnud kõik seadusi nii detailplaneeringu kehtestamisel kui ehituse korraldamisel. Neljandaks ei põdenud Pärnu jalgpalliliidrid gigantomaaniat ning rajasid treeninghalli mõistlikus suuruses, mis ühtlasi võimaldab seda ka mõistlike kuludega majandada.

Miks ei suuda Viimsi vallavõimu liikmed Pärnus ja Tammelaanes toimunust õppust võtta? Miks nad mängivad kohaliku jalgpallielu mõistliku korraldamise asemel hoopiski suure riskiga?

Jätkuvalt on õhus võimalus, et pika ja kuluka kohtuvaidluse tulemusel jääb Viimsi lõpuks kas riigi toetusest või jalgpallihallist üldse ilma. Kui läheb nii, siis kes vastutab?

Tunnuspilt: tehisintellekti genereeritud visuaal (freepik.com).

Loe samal teemal:

Jalgpallihalli punnseisu arutelu Viimsilastes”

Jalgpallihalli kohtusaaga jätkub ringkonnakohtus”

Kohus tühistas jalgpallihalli detailplaneeringu kehtestamise”

Kui lugu meeldis, siis palun toeta sõltumatut kogukonnaportaali ning ANNETA.

Viimsi Uudised

Jaga: