Oliver Liidemann: saladuseloor valla äriühingute ümber peab kaduma

Viimsi võimuliidu saladused lähevad maksumaksjatele väga kulukaks.

Viimsi vallal on mitmeid äriühinguid, mille eesmärk on vallaelanikele teenuste pakkumine. Neist vast oluliseim on Viimsi Vesi, kes tagab meile elutähtsa vee olemasolu ning reovee ärajuhtimise. Aga vaimses plaanis on kahtlemata oluline Rannarahva muuseum, kust saame erinevad ajaloolisi ja kultuurilisi teadmisi. Ning väga vajalikke teenuseid eakatele pakub Rannapere pansionaat.

Ja siis on Viimsi Haldus. Just selle äriühingu tegevus on pidevalt kirgi lõkkele puhunud ning suuri küsimärkide kergitanud. Sageli küsivad volikogus opositsiooni esindajad selle sisuliselt Viimsi maksumaksjate rahaga opereeriva äriühingu tegevuse kohta täpsemat infot. Paraku ei anna äriühingu sotsist juht mingit teavet. Ka tema reformaritest ja isamaalastest semud vallavalitsuses leiavad, et näiteks palgaliste ning lepinguliste töötajate nimesid avalikustada pole vaja.

Tegemist oleks justkui avaliku asutusega, aga millegipärast on salastatus suur. Lihtne loogika ütleb, et kui ei oleks midagi karta, siis ei peaks ju salatsema…

Avalikest andmebaasidest on näha, et Viimsi Halduse palgal on 49 töötajat. Mõnegi kohta oleme saanud meediast lugeda, kui milliseid higelsummasid makstakse neile küsitavate tegevuste eest. Vaadates avalikke andmeid, siis on selgelt näha, et viimastel aastatel on töötajate arv Viimsi Halduses kasvanud pea kolmandiku võrra, samuti ka tööjõumaksud.

Kui on häid spetsialiste tööle võetud, siis küsimusi pole. Häid isikuid, kes südamega panustavad valla arengusse, pole meil kunagi ülemäära palju olnud. Aga probleemid kerkivad, kui Viimsi Haldus on palganud näiteks mõne volikogu liikme, nagu seda on varasemalt korduvalt juhtunud. Sellisel juhul tekib paratamatult huvide konlikt, kui volikogu peaks hakkama sisulisest teostama kontrolli valla äriühingute tegevuse suhtes.

Poliitiline tsükkel omavalitsuses kestab 4 aastat ja valimised tihtilugu muudavad otsustajate ringi. Sellise muutuse üks positiivsetest kõlgedest on, et ilmsiks tulevad ka saladused ning varjatud otsused. Mõnest neist oleme juba saanud lugeda meediast ja nii mõnigi on kohtusaalidest läbi käinud.

Tihedasse ringkaitsesse tõmbunud võimuliidu otsustajate diilide ümbert saab saladuseloori saab kergitada, kui piisav hulk viimsilasi soovib järgmisel sügisel teha valla juhtimises põhimõttelisi vahetusi.

Oliver Liidemann on Viimsi volikogu liige.

Viimsi Uudised

Jaga: